Czy uprawa słonecznika stanie się alternatywą na rosnące koszty produkcji?

Dodano: 11.10.2022, 12:16


Rosnące ceny paliw, nieustannie drożejące nawozy i środki ochrony roślin to wszystko przyczynia się do ogromnego wzrostu kosztów produkcji i szukania alternatyw. Czy słonecznik będzie lekiem na to całe zło? Jak przedstawia się opłacalność uprawy tej rośliny?
Wozy paszowe - Traktor jakiej mocy do napędu paszowozu?
Rosnące ceny paliw, nieustannie drożejące nawozy i środki ochrony roślin to wszystko przyczynia się do ogromnego wzrostu kosztów produkcji i szukania alternatyw. Czy słonecznik będzie lekiem na to całe zło? Jak przedstawia się opłacalność uprawy tej rośliny?

A może słonecznik?

Na przestrzeni ostatnich lat uprawa słonecznika w naszym kraju bardzo zyskała na popularności. W dobie szybko rosnących kosztów produkcji roślinnej słonecznik staje się wygodną alternatywą w stosunku do uprawy na przykład rzepaku. Globalne ocieplenie a co za tym idzie zmiany klimatyczne w naszych szerokościach geograficznych umożliwiają uprawę tego gatunku. Słonecznik jest rośliną raczej mało wymagającą zarówno pod względem stanowiska jak i ochrony czy nawożenia. W naszym kraju najczęściej jest uprawiany na zachodzie Polski na terenie Dolnego Śląska, Opolszczyzny, województwa Lubelskiego i części Wielkopolski.
 

Zalety uprawy słonecznika

Słonecznik można uprawiać zarówno na ziarno, które jest chętnie wykorzystywane jako dodatek do pasz jak i na olej. Niewątpliwymi zaletami tej uprawy są odporność na okresowe przymrozki, nawet do -4o C, niewielkie wymagania w odniesieniu do nawożenia azotem i fosforem. Inaczej przedstawia się to w przypadku nawożenia potasem, które jest bardzo istotne i nie należy go zaniedbywać, ponieważ wpływa na kondycję roślin a w szczególności na sztywność łodyg, która ma kluczowe znaczenie podczas zbiorów.

Bez słońca nie ma słonecznika

Słońce odgrywa bardzo istotną rolę w uprawie słonecznika, roślina ta ma bardzo wysokie wymagania świetlne, wymaga stanowisk ciepłych i najlepiej praktycznie nie zacienionych. Należy pamiętać również, że roślina ma duże wymagania pod względem stanowiska uprawy, które powinno być bogate w próchnicę. Najniższa klasa gleby dla tej rośliny to IVa. Jeszcze jedną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę rozważając uprawę słonecznika jest areał uprawy. Różne źródła podają, że uprawa słonecznika zaczyna być bezpieczna i opłacalna przy areale zasiewu min. 5 ha a najlepiej zaczynać od areału 10 ha.

Wilgotność ziarna powyżej 25% praktycznie uniemożliwia zbiór

Zbiór słonecznika możemy rozpocząć, gdy wilgotność niełupek nie przekracza 25%. Nasiona po zbiorze wymagają dosuszenia. Zbiór słonecznika możemy przeprowadzić przy użyciu kombajnu zbożowego z zastosowaniem odpowiedniej przystawki. Słonecznik w plonowaniu kształtuje się na poziomie od 2 – 2,5 do 4 t/ha. Oferty cenowe skupu słonecznika w sezonie 2022 wynoszą 860 euro za tonę z tendencją wzrostową. W ostatnim czasie popyt na ziarna słonecznika nadal przewyższa podaż, więc ze zbytem nasion nie powinno być problemów.

Opracowanie: AP

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry