Aktualności

Sprzedaż nieruchomości rolnej - kto może zostać kupcem?

Zgodnie z art. 2a. ust. 1 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywcą nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 1 ha może być wyłącznie rolnik indywidualny posiadający kwalifikacje rolnicze. Czy można zbyć nieruchomość rolną osobie nie posiadającej wykształcenia rolniczego?

Brona talerzowa - jak wybrać najlepszą talerzówkę dla gospodarstwa

Popularną talerzówkę znajdziemy w ofercie każdego wytwórcy sprzętu rolniczego. Jest to urządzenie uniwersalne, wręcz podstawowe i po prostu musi się znaleźć w parku maszynowym gospodarstwa. Oferta rynkowa jest ogromna, jednakże jaka talerzówka jest odpowiednia dla gospodarstwa zajmującego się uprawą warzyw?

Brona chwastownik APV VS 600 M1

Efektywne mechaniczne zwalczanie chwastów wymaga precyzyjnej uprawki. Magazyn Profi miał okazję w tym roku przetestować bronę APV VS 600 M1 w różnych rodzajach upraw. Wyniki testów przedstawiamy w materiale poniżej

Automatyczny system skarmiania - Oszczędność czasu czy zbędne koszty?

Na przykładzie z Mazowsza sprawdzimy czy w starej oborze uwięziowej można wprowadzić automatyczny system do skarmiania pasz objętościowych i treściwych. Ponad to dowiemy się czy instalacja takiego rozwiązania ma sens.

Szkodniki sałaty - Jak skutecznie zabezpieczyć uprawę przed agrofagami?

Aby skutecznie chronić sałatę przed agrofagami, konieczna jest systematycznie prowadzona lustracja oraz właściwe rozpoznanie szkodnika lub choroby. Jakie agrofagi najczęściej spotykamy w uprawie sałaty pod osłonami?

Opryski w sadach - Jak poprawić efektywność zabiegu?

Czy jakość wykorzystywanych dysz ma wpływ na wykonywanie oprysków? Jak poprawić efektywność nie przekraczając zalecanych dawek?

Annaburger HTS 34.16 przyczepa przeładunkowa o imponującej pojemności

Technologia zbioru podlega nieustannym zmianom i modyfikacjom. Producenci kombajnów prześcigają się w ulepszaniu produkowanych przez siebie maszyn. Pojemności zbiorników największych kombajnów nieustannie rosną, a wraz z nimi wymagania w zakresie odbioru ziarna. Firma Annaburger ze swoją flagową przyczepą HTS 34.16 dotrzymuje kroku tym trendom.

Rząd rozwiąże koła łowieckie, które nie zrealizują zadań

Rząd zapowiada duże zmiany w Polskim Związku Łowieckim. Koła, które nie będą realizować swoich zadań będą rozwiązywane. Planuje się także zwiększyć liczbę myśliwych oraz przeprowadzić odstrzał dzików do zera wokół dużych skupisk hodowli trzody chlewnej.

500 mln zł więcej na ubezpieczenia – czy to wystarczy?

Będzie 500 mln zł. więcej na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Zdaniem ministerstwa rolnictwa kwota ta wystarczy na ruszającą niedługo jesienną rundę sprzedaży polis. W przyszłym roku rząd deklaruje na ten cel 1 mld 420 mln zł.

Ceny skupu produktów rolnych znów wzrosły. Ale czy rolnik zarobi więcej?

W sierpniu ceny w skupie i na targowiskach były dużo wyższe niż rok temu. I byłaby to bardzo dobra wiadomość dla rolników, gdyby nie rosnące w zawrotnym tempie koszty produkcji. O ile zdrożały podstawowe produkty rolne i jak zwiększyły się koszty rolnikom?
Do góry