Aktualności

Laureaci nagrody ZŁOTY MEDAL GRUPY MTP - Polagra Premiery 2023 w Poznaniu

Nowości, premiery i innowacje – to wyróżniki charakteryzujące poznańskie targi Polagra Premiery. W bieżącym roku kapituła jury postanowiła nagrodzić 14 rozwiązań w kategorii „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa” oraz 13 nagród w kategorii „Rośliny uprawne”.

Kalendarz biodynamiczny – czy księżyc ma wpływ na plony?

Po naukę i wiedzę wynikającą ze zmieniających się pór roku, faz księżyca i sił natury zagląda coraz większa liczba zwolenników tego trendu i tych, którzy w pierwszej kolejności starają się zrozumieć i wykorzystać potencjał naturalny naszej planety. Jednym z trendów jaki ma silny wpływ na rolnictwo ekologiczne jest właśnie biodynamika

Strip-till czyli bezorkowa uprawa pasowa – co to jest? Wady i zalety, wpływ na środowisko glebowe

Metoda uprawy strip-till pojawiła się w 1965 roku w Stanach Zjednoczonych, szczególnego znaczenia nabrała w latach 90-tych. Pierwotnie była wykorzystywana w uprawie kukurydzy. Aktualnie prace nad ulepszeniem i wykorzystaniem tej technologii uprawy prowadzi się również na terenie Europy, zwłaszcza Niemiec. Obecnie w technologii strip-till uprawia się m.in. słonecznik, soję, kukurydzę, ziemniaki, buraki cukrowe, pszenicę, jęczmień, grykę, rzepak i niektóre gatunki warzyw.

Kukurydza na ziarno – sprzedać po zbiorach czy suszyć i czekać?

Ceny kukurydzy są zaskakująco niskie jak na prognozy zbiorów w krajach Unii Europejskiej, szacunkowe prognozy mówią o spadku plonów w odniesieniu do roku ubiegłego o ok. 15 milionów ton. Powstała dziura zostanie zasypana tanią kukurydzą m.in. z Ukrainy i Ameryki Południowej.

"Zbierasz i przetwarzasz" - relacja ze spotkania. Pokaz przetwarzania owoców oraz prezentacja automa

Pod takim hasłem odbyło się seminarium zorganizowane przez redakcje „Sad Nowoczesny”, „Warzywa i Owoce Miękkie” oraz Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach. Spotkanie dotyczyło przetwórstwa owoców i warzyw w gospodarstwie, a także sprzedaży bezpośredniej.

Sumi Agro prezentuje nowe logo, które ma odzwierciedlać wizję marki

Całkowicie odmieniony logotyp, to pierwszy efekt zmiany identyfikacji firmy Sumi Agro. Celem tego przedsięwzięcia jest ujednolicenie globalnej obecności na rynku, a także początku nowego podejścia do ochrony upraw.

Uwaga rolnicy, wnioski w ARiMR można składać tylko do 30 grudnia!

Tylko do końca roku rolnicy mają czas, by starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Również do 30 grudnia 2022 r. można się ubiegać o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

Top 15 ciągników rolniczych w październiku

Zakup ciągnika to decyzja niezwykle ważna dla każdego rolnika. Maszyny mają posłużyć lata i sprostać wysokim wymaganiom użytkowania. Które z nich cieszą się największą popularnością? Na szczycie listy popularności zdecydowanie umiejscowiła się marka New Holland z 1550 rejestracjami br. Drugie miejsce zajmuje marka John Deere z ilością 1388 szt. A trzecie marka Kubota notuje 884 szt. zarejestrowanych maszyn.

Drony – nowoczesna technologia w służbie rolnictwu

Drony – bezzałogowe statki powietrzne (BSP) aktualnie bardzo chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki w tym w rolnictwie.

Uprawa soi nie dla każdego?

Soja śmiało wchodzi do grupy roślin coraz chętniej uprawianych przez polskich rolników. Ma to uzasadnienie w wielu zaletach i korzyściach jakie ze sobą niesie, możemy wymienić choćby korzystny wpływ tej rośliny na płodozmian, wyraźna poprawa struktury gleby, wysoka tolerancja na niedobory wody w glebie, małe zapotrzebowanie na dodatkowe nawożenie azotem.
Do góry