Aktualności

Jak uprawiać buraki ćwikłowe aby uzyskać największą zawartość betaniny?

Agencja Żywności i Leków zmniejszyła liczbę dopuszczonych barwników syntetycznych z 700 do 7. Tym bardziej wzrosło zapotrzebowanie na barwniki naturalne, m.in. betaninę, kryjącą się pod kodem E-162. Jak uprawiać buraki, by uzyskać największą zawartość tej substancji?

Kiszenie kapusty - ze starterem czy bez? Celowa inicjacja fermentacji warzyw

Na surowcu do kiszenia bytuje bardzo bogata mikroflora, nie tylko pożyteczna. Startery powodują, że drobnoustroje niepożądane nie dochodzą do głosu. Jakie jeszcze mają zalety?

7 zasad stosowania oprysków przez rolnika

Warunki bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin to zbiór 7 zasad, do których należy się stosować, nie tylko w czasie intensywnych wiosennych prac polowych. PIORiN przypomina, że ich przestrzeganie eliminuje zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

System płatności bezpośrednich uchwalony

Sejm prawie jednomyślnie uchwalił ustawę o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. Projekt ma charakter techniczny, ale przy okazji padło pytanie, kiedy polscy rolnicy mogą liczyć na wyrównanie dopłat bezpośrednich.

Samorząd rolniczy pyta o formy wsparcia dla producentów upraw w tunelach

Producenci upraw pod osłonami zwracają uwagę, że restrykcje związane z pandemią koronawirusa uderzają także w nich. A mimo to rząd nie udziela im pomocy.Do Podlaskiej Izby Rolniczej zgłosił się rolnik prowadzący dział specjalny produkcji rolnej (m.in. mikrozioła, rzodkiewka, kwiaty jadalne w tunelach o łącznej powierzchni 225m2). Odbiorcami jego produktów były jedynie restauracje i hotele.

Parch jabłoni: może dochodzić do infekcji

Deszczowa aura przyczyniła się do rozwoju zarodników workowych parcha jabłoni, dlatego w najbliższych dniach konieczny jest zabieg zapobiegawczy.Na wykresach modelu chorobowego parcha jabłoni widoczne jest rosnące zagrożenie infekcją.

Jak utylizować odpady bez odorów?

Nie wyrzucajmy odpadów z obieralni cebuli, resztek powstających podczas pęczkowania warzyw w pole. Są wśród nich osobniki chore, a od nich już tylko krok do infekcji w kolejnym sezonie.

Pielniki - mechaniczne zwalczanie chwastów bez użycia chemii

Rola mechanicznego zwalczania chwastów na plantacjach warzyw jest coraz większa. Przedstawiamy więc modele pielników oferowanych przez trzech gigantów: Monosem, Maschio-Gaspardo i Kongskilde.

Ciągnik nie tylko rolniczy – rodzaje i podział ciągników

Ciągnik to nic innego jak pojazd mechaniczny przystosowany ciągnięcia urządzeń czy pojazdów nie posiadających własnego napędu np. - przyczep - bron - opryskiwaczy - naczep Często ciągniki doposaża się w osprzęt dedykowany pracom ziemnym np. - osprzęt spycharkowy - osprzęt koparkowy - osprzęt chwytakowy - osprzęt zrywkowy - osprzęt ładowarkowy

TOP 10 ciągników. Zacięta walka John Deere’a i Zetora o podium

Producenci maszyn rolniczych mają powody do zadowolenia. W pierwszym kwartale 2021 zarejestrowano aż 2870 nowych ciągników rolniczych. Jest to wzrost aż o 35,8 proc. A jakie nowe ciągniki najchętniej kupowali polscy rolnicy? Jak podaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) powołując się na dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w marcu 2021 roku zarejestrowano łącznie 1409 nowych ciągników rolniczych.
Do góry