Jak dbać o opryskiwacz polowy? Praktyczne porady dotyczące konserwacji i wymiany części
Dodano: 06.05.2025, 09:19
Materiał Promocyjny
Aby zabiegi ochrony roślin przyniosły oczekiwane rezultaty, niezbędne jest zadbanie o sprawność techniczną maszyn przez cały rok. Opryskiwacz polowy wymaga nie tylko sezonowych przeglądów i przygotowania do pracy przed rozpoczęciem kolejnego sezonu, ale także codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i odpowiedniej konserwacji. W tym artykule podpowiemy, jak prawidłowo dbać o opryskiwacz polowy, by działał niezawodnie przez wiele sezonów.
Regularne czyszczenie opryskiwacza
Po każdym użyciu należy dokładnie wypłukać wnętrza zbiornika, przewody i dysze, aby usunąć z nich pozostałości chemikaliów. Resztki mogą bowiem uszkodzić sprzęt i wywołać niepożądane reakcje chemiczne przy kolejnym oprysku. Ciecz powinna być wielokrotnie rozcieńczona wodą i usunięta ze zbiornika, najlepiej na polu, gdzie wykonano ostatni oprysk.Do czyszczenia wewnętrznych części warto używać specjalnych środków neutralizujących osady chemiczne i przepłukać je trzykrotnie czystą wodą. Po przepłukaniu wszystkich podzespołów warto uruchomić pompę na kilkanaście sekund „na sucho”. Następnie należy sprawdzić drożność przewodów płuczących i filtrów samoczyszczących, aby upewnić się, że nie wymagają dodatkowego czyszczenia. Na koniec, opryskiwacz należy umyć z zewnątrz.
Sprawdzanie i konserwacja elementów opryskiwacza
Jednym z kluczowych kroków jest sprawdzanie stanu dysz pod kątem drożności i uszkodzeń mechanicznych, a następnie ich dokładne wyczyszczenie. Najlepiej wykonywać to miękką szczoteczką lub sprężonym powietrzem – nigdy ostrymi narzędziami, które mogą je uszkodzić. Należy też sprawdzić filtry do opryskiwacza i w razie konieczności, wypłukać je lub wymienić.Nie można też zapominać o uszczelkach i wężach. Warto regularnie sprawdzać, czy nie są one kruche, popękane lub nieszczelne, ponieważ może to prowadzić do wycieków i spadku ciśnienia rozpylania. Dbałość o te wszystkie elementy nie tylko przedłuża żywotność opryskiwacza, ale też zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzania zabiegów.
Konserwacja pompy i układu hydraulicznego
Aby pompa działała sprawnie, należy pamiętać o regularnym sprawdzeniu jej stanu technicznego, smarowaniu, wymianie oleju oraz kontrolowaniu i konserwacji ruchomych części. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, trzeba wymienić zużyte uszczelki, tłoki, membrany lub inne elementy.Należy też kontrolować ciśnienie robocze oraz sprawdzać szczelność całego systemu, szczególnie w miejscach połączeń i uszczelek, gdzie najczęściej dochodzi do wycieków. Po sezonie warto dokładnie opróżnić cały układ hydrauliczny z cieczy roboczej i przepłukać go wodą, by uniknąć osadów i korozji.
Wymiana zużytych części
Dysze powinno się wymieniać, gdy zauważymy widoczne uszkodzenia, ale też nierówny strumień cieczy, spadek wydajności oprysku lub różnice w rozpylaniu między poszczególnymi końcówkami. Z kolei filtry, gdy są na nich trwałe zabrudzenia, przepływ cieczy jest ograniczony, a ciśnienie robocze spada. Wymieniać należy także elementy pompy i zaworów, gdy zauważymy m.in. trudności z utrzymaniem ciśnienia, nierównomierne dawkowanie cieczy, wycieki lub hałas podczas pracy.Do wymiany zawsze warto używać oryginalnych części lub sprawdzonych zamienników, dostosowanych do modelu opryskiwacza. Niewłaściwe elementy mogą wpłynąć nie tylko na jakość oprysku, ale i bezpieczeństwo pracy.
Przechowywanie opryskiwacza po sezonie
Po zakończeniu sezonu należy dokładnie opróżnić zbiornik i cały układ hydrauliczny, zarówno z resztek cieczy roboczej, jak i z wody używanej do płukania. Pozostawienie płynów może spowodować powstanie korozji lub zamarznięcie elementów, które doprowadzi do ich popękania. Po opróżnieniu, warto przeprowadzić kontrolę i konserwację podzespołów opryskiwacza. Cały układ należy osuszyć, a ruchome elementy nasmarować. Dobrą praktyką jest także demontaż i osobne przechowywanie delikatnych części, tj. dysze i filtry.Opryskiwacz najlepiej przechowywać w suchym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Sprzęt powinien stać na równej powierzchni, z dala od źródeł wilgoci i bezpośredniego działania promieni słonecznych. Takie przygotowanie maszyny na nadejście kolejnego sezonu, zapewni jego sprawność i gotowość do ponownej pracy.