Precyzyjny wysiew - podciśnieniowe i nadciśnieniowe rozwiązania pneumatyczne w siewnikach warzyw

Dodano: 22.04.2021, 00:00


W siewnikach do warzyw wykorzystywane są podciśnieniowe i nadciśnieniowe rozwiązania pneumatyczne. Dzięki różnym rodzajom tarcz wysiewających możliwy jest siew wielu gatunków warzyw jedną maszyną.
Rusza nabór wniosków na Modernizację gospodarstw rolnych
W siewnikach do warzyw wykorzystywane są podciśnieniowe i nadciśnieniowe rozwiązania pneumatyczne. Dzięki różnym rodzajom tarcz wysiewających możliwy jest siew wielu gatunków warzyw jedną maszyną.


Elektroniczne systemy oparte na GPS, przekładające się na wymierne korzyści w uprawie roślin, m.in. pozwalające na pełną kontrolę liczby wysiewanych nasion, mają niestety ograniczone zastosowanie w warzywnictwie. Wszystko przez fizyczne cech nasion. U zdecydowanej większości gatunków są one zbyt małe i drobne, aby można było korzystać ze wsparcia elektronicznego i elektrycznego. 


Rozwiązania pneumatyczne
Jeśli chodzi o siewniki warzyw, nie stosujemy kontroli sekcji wysiewających – mówi Adam Wiśniewski z Kverneland Polska. W naszej ofercie mamy maszynę Miniair Nova, która występuje na sztywnej ramie w szerokościach od 2 do 6,5 m oraz 6 m na ramie składanej. Urządzenie jest przeznaczone do siewu nasion różnych gatunków, m.in. cebuli, kapusty, szpinaku, marchwi, szparaga i ziół, a także w różnym stopniu uszlachetnionych – naturalnych, zaprawianych lub otoczkowanych itd. Kontrola sekcji wysiewających nie jest stosowana z prostego powodu – wielkości nasion warzyw. U wielu gatunków są one bardzo drobne. Na ich ostateczny kształt wpływa także uszlachetnianie. Ewentualne urządzenia elektroniczne musiałyby być bardzo zaawansowane. Musiałyby umieć ocenić, czy poszczególne nasiono jest pojedyncze czy może podwójne lub nieregularne. Tylko elektronika najwyższej klasy byłaby w stanie zliczać poszczególne nasiona. Dlatego w naszych siewnikach do warzyw wykorzystujemy podciśnieniowe i nadciśnieniowe rozwiązania pneumatyczne. Dzięki różnym rodzajom tarcz wysiewających możliwy jest siew wielu gatunków warzyw jedną maszyną – tłumaczy Adam Wiśniewski.


Dysze atmosferyczne
Miniair Nova w zależności od szerokości roboczej może mieć od 10 do 32 rzędów wysiewających. Aparat wysiewający jest wykonany z odlewu aluminium. Gwarantuje precyzyjne rozmieszczenie nasion w glebie. Nasiona indywidualnie są zasysane za pomocą podciśnienia do otworów znajdujących się na tarczy wysiewającej. Tarcza z nasionami obraca się i w momencie, kiedy nasiono znajduje się nad bruzdą utworzoną przez redlicę, trafia na dyszę atmosferyczną, podciśnienie zostaje przerwane i nasiono spada do bruzdy. Następnie tarcza obracając się trafia na dyszę ciśnieniową, która za każdym razem przedmuchuje otwór, by był czysty i przygotowany dla zabrania kolejnego nasiona.
Nadwyżka nasion w otworach jest usuwana za pomocą regulowanego zgarniacza. W aparacie wysiewającym znajduje się również przegroda, gwarantująca równy przepływ niewykorzystanych nasion do zasobnika. Ponadto mieszadło obrotowe ze szczotkami zapobiega zawieszaniu i blokowaniu nasion, zapewniając ciągłe dostarczanie materiału siewnego do tarczy wysiewającej.
Małym strumieniem powietrza dysza ciśnieniowa czyści otwory w tarczy wysiewającej z kurzu lub pozostałości materiału siewnego, w celu zapewnienia równomiernego odkładania nasion podczas pracy.
Aparat wysiewający może być wyposażony w różnego rodzaju tarcze wysiewające. Wymiana tarcz odbywa się w prosty sposób i bez konieczności stosowania narzędzi. Zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego o pojemności 4 litrów można całkowicie opróżnić z pozostałych nasion za pomocą otworu spustowego.
Ewentualne pozostałości materiału siewnego można usunąć za pomocą specjalnego odsysacza nasion, zamontowanego na ramie siewnika. Jest to również praktyczne urządzenie służące do czyszczenia i prac konserwacyjnych siewnika.


Na płask i na podwyższeniu
Siewnik może być łatwo przestawiany do siewu na gruncie płaskim, zagonach i redlinach przez stopniowe podnoszenie lub opuszczanie kół względem ramy – do maksymalnej wysokości 34 cm. Standardowa skrzynia przekładniowa jest wyposażona w automatyczny sprężynowy napinacz łańcucha i pozwala na ustawienie odstępu między nasionami w jednym rzędzie od 0,9 do 43,4 cm (w zależności od rodzaju tarczy wysiewającej). Ponadto koła zębate mogą zostać zmienione bez użycia narzędzi.
Poszczególne sekcje wysiewające są przymocowane do ramy za pomocą specjalnej klamry. o Pozwala to na łatwą zmianę odległości między nimi. Minimalny rozstaw dla sekcji jednorzędowych wynosi 11 cm, sekcji podwójnych 21 cm, a sekcji dwurzędowych – 23 cm.


Kontrola przepływu
Na rynku są dostępne rozwiązania, pozwalające na kontrolę przepływu nasion warzyw podczas siewu. Oferuje je firma Monosem. Są oznaczone symbolem MS. Siewniki te występują w szerokościach roboczych od 2 do 7 m na ramach sztywnych i składanych. Podstawowa sekcja wysiewająca może liczyć od 6 do 24 sztuk. Zasada wysiewu sekcjami wysiewającymi MS opiera się na kontroli głębokości wysiewu za pomocą przedniego koła ustalającego i na wysiewie nasion za pomocą redlicy stopkowej.
Korpus aparatu wysiewającego jest wykonany z brązu. Jest szczelny, dzięki czemu nie występuje w nim zjawisko elektryzowania się nasion.
Tarcze wysiewające o grubości 1 mm są wykonane ze stali nierdzewnej. Pełne mieszadło jest mocowane do tarczy, którą usztywnia. Wymiana tarczy nie wymaga żadnych narzędzi. Dostępny jest szeroki wybór tarczy wysiewających dla wszelkich drobnych nasion.
Dzięki zgarniaczowi wykonanemu z brązu nie dochodzi do dublowania nasion. Sprężyna na pokrywie umożliwia dokładne utrzymanie zgarniacza naprzeciw tarczy wysiewającej, aby zapewnić optymalny podział nawet najdrobniejszych nasion. Po przejściu nasiona strumień powietrza eliminuje ewentualne zanieczyszczenia i kurz, które mogłyby zablokować otwory tarczy wysiewającej.
Ustawienie podziału nasion odbywa się tylko za pomocą dźwigni, która jest dostępna w górnej części aparatów rozdzielających. Jakość i precyzja aparatów rozdzielających MS umożliwia uzyskanie identycznego ustawienia na wszystkich sekcjach wysiewających.
Na sekcjach wysiewających kontrola głębokości wysiewu odbywa się za pośrednictwem przedniego koła. Są one zamontowane na łożyskach kulkowych. Redlice wysiewające sekcji mogą być zdemontowane – mają wymienny czubek. W zależności od typu wysiewu (w jednym rzędzie, w dwóch rzędach, pasowo) oraz od typu gleby wykorzystuje się różne modele redlic.


Seed – Drive
Siewniki do warzyw Monosem mogą być dodatkowo wyposażone w system hydraulicznego ustawiania gęstości wysiewu Seed – Drive. Zastępuje on tradycyjne, mechaniczne przekładnie dystansowe.
Na siewniku montowany jest jeden lub dwa silniki hydrauliczne, które napędzają aparaty wysiewające. System umożliwia zmianę gęstości wysiewu w sposób bezstopniowy z kabiny ciągnika.
Maszyna jest regulowana poprzez specjalny terminal CS 7000 połączony z urządzeniem kontrolnym (ECU), umieszczonym na siewniku.  Fotokomórki kontrolerów wysiewu są umieszczone pod aparatami rozdzielającymi wewnątrz redlicy wysiewającej. Wiązka świetlna umożliwia kontrolowanie przejścia nawet najdrobniejszych nasion.
Kontrolery wysiewu, w zależności od wersji uruchamiają m.in. alarm w przypadku braku nasion, liczą powierzchnię całkowitą podczas pracy oraz częściową, średnią obsadę, a także odległość między nasionami.
Autor: Tomasz Ślężak

Spodobał się Tobie nasz artykuł? Kliknij w link, zamów bezpłatny egzemplarz
miesięcznika Warzywa i Owoce Miękkie i czytaj do woli  https://bit.ly/2Q4H9YH



Szukasz siewnika zerknij na nasze oferty  https://www.ogloszenia.agro.pl/maszyny/maszyny-rolnicze/siewniki/ 

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry