Brona chwastownik APV VS 600 M1

2021-10-04

Efektywne mechaniczne zwalczanie chwastów wymaga precyzyjnej uprawki. Magazyn Profi miał okazję w tym roku przetestować bronę APV VS 600 M1 w różnych rodzajach upraw. Wyniki testów przedstawiamy w materiale poniżej.
 

Bronowanie w zagonach

Szerokość robocza brony powinna zależeć od systemu, jaki stosujemy w naszych uprawach: zaczynając od zbóż, przez kukurydzę, groch i ziemniaki po marchew i dynie. Całkowita szerokość rozłożonej brony VS 600 M1 to 6,23 m. Zmierzona przez nas szerokość robocza od zęba do zęba wynosi 6,15 m i to wystarczy, aby zapewnić wąskie nakładki przy zagonach o szerokości 6 m.


 

W bronie VS firma APV stosuje system, w którym każdy ząb jest oddzielnie naprężony za pomocą długiej sprężyny między ramą pośrednią a ramą główną. Każda z nich jest umieszczona w tulei z tworzywa sztucznego, co zapobiega zaciskaniu fragmentów roślin. W wyposażeniu podstawowym naprężenie można regulować hydraulicznie. W tym celu rama pośrednia z zębami jest przesuwana względem ramy głównej przy użyciu równoległoboku. Według producenta zakres regulacji naprężenia wynosi od 50 do 3100 g.


Sprawdziliśmy to sami: w pomiarach przed zagięciem zęba, uzyskaliśmy wartości od 100 do 2860 g. Generalnie zgadza się to z wartościami podanymi przez APV i powinno wystarczyć w każdych warunkach. Duże naprężenie zębów jest potrzebne przede wszystkim na glebach zaskorupionych wiosną.
 

Blokada do pracy w redlinachPrześwit pod ramą był wystarczający: przy zębach dotykających ziemi wynosi on maksymalnie 49 cm. Cechą szczególną brony VS jest to, że poszczególne zęby można zablokować w pozycji podniesionej, aby dostosować ją do upraw rzędowych. W tym celu należy przesunąć metalowy rygiel przed zębem, co utrzymuje go w górze – działa dobrze.
 

Korzystaliśmy z tej funkcji podczas bronowania obszarów między rzędami młodych, bardzo wrażliwych kiełków dyni przy międzyrzędziach o szerokości 1,50 m. Podczas pracy z zablokowanymi zębami ważne jest, by tylne koła kopiujące również były zablokowane.

 

Broną VS pracowaliśmy także w uprawie młodych ziemniaków, gdzie musiała uprawić tylko koronę redliny. Nieważne pod jakim kątem pracują zęby brony – system sprężyn utrzymuje taki sam (ustawiony wcześniej) nacisk na glebę. Dzięki temu nawet w redlinach uzyskujemy dobry efekt pielenia. Zakres regulacji kół kopiujących jest wystarczający, ale w uprawach redlinowych korzystaliśmy z ich najniższej pozycji.

 

À propos kół kopiujących: w produkowanych seryjnie modelach brony VS o szerokości 6 m z przodu znajdują się cztery stałe koła w rozmiarze 16 × 6.50-8. Testowany przez nas model był dodatkowo wyposażony w dwa skrętne koła kopiujące z tyłu. Wysokość kół można regulować za pomocą sworzni, ustawiając je w 14 pozycjach z przodu i 12 pozycjach z tyłu. Najlepiej, gdyby dla ułatwienia regulacji producent zastosował jednolity rozstaw otworów. Po poluzowaniu pałąków zaciskowych można dopasować koła kopiujące do różnych rozstawów rzędów lub szerokości ścieżek.

Wydłużona trwałość

Do brony chwastownika VS firma APV oferuje tylko jeden rodzaj zębów: dość gruby ząb o średnicy 8 mm i całkowitej długości 52 cm. Ostatni 12-centymetrowy odcinek zęba jest zagięty i ustawiony prostopadle do gleby lub odchylony pod kątem maks. 10° do tyłu. Opcjonalna nakładka z węglika spiekanego na końcówkach zębów, sięga wysoko – na 60 mm. Maszyna o szerokości 6 m bronuje łan 178 zębami rozmieszczonymi na sześciu belkach znajdujących się w odstępach 23 cm od siebie. Z obliczeń wynika więc, że odstęp między śladami zębów wynosi 3,5 cm.

 

Przy niektórych rodzajach upraw przydałby się jednak mniejszy odstęp, co poprawiłoby efekt odchwaszczania podczas powolnej jazdy z prędkością poniżej 2 km/h, w uprawach wrażliwych, tj. grochu.

 

Dotyczyło to jednak warunków w gospodarstwie, w którym przeprowadzaliśmy test, bowiem im bardziej sypka gleba, tym ważniejszy jest odpowiedni poprzeczny odstęp między zębami. Bardzo piaszczysta i sucha gleba przy niskiej prędkości roboczej sprawiła, że uzyskaliśmy jedynie niewielki efekt spulchnienia i odchwaszczania. W normalnych warunkach, na cięższych glebach i w mniej delikatnych uprawach, duży odstęp między śladami zębów jest mniejszym problemem, ponieważ można pracować z większą prędkością – do 7,5 km/h.

 

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie wykazały, że w jednakowych warunkach nie ma istotnej różnicy w wynikach uprawy przy zmianie rozstawu poprzecznego zębów w zakresie od 25 do 40 mm.

 

Solidna rama


Konstrukcja brony VS 600 M1 robi wrażenie przemyślanej i bardzo dobrze wykonanej – powłoka lakiernicza i spawy są solidne. Rama główna wykonana z profili 40 × 60 mm jest dobrze usztywniona, co widać także po masie brony VS – nieco ponad 1000 kg jest w porządku.


 

Podane przez APV zapotrzebowanie na moc od 60 KM to rzeczywiście dolna granica możliwości. Przy pracy z broną VS 600 do składania maszyny i regulacji naprężenia zębów potrzebne są dwa obwody hydrauliczne dwustronnego działania. Na początku były pewne nieszczelności w połączeniach gwintowanych hydrauliki, jednak udało się to poprawić przez dociągnięcie śrub. Dobre jest oznakowanie węży za pomocą kolorowych opasek i uchwyty spoczynkowe.


Do transportu zewnętrzne segmenty są synchronicznie składane hydraulicznie do pozycji pionowej. W opcji jest składanie bocznych segmentów do połowy, ale w zależności od ustawienia, ich koła kopiujące muszą być wsunięte. Testowana przez nas brona była jednak minimalnie za szeroka do jazdy po ulicach – przy zewnętrznych krawędziach tablic ostrzegawczych zmierzyliśmy 3,02 m.

WARTO WIEDZIEĆ:
 

 • W bronie chwastowniku VS firmy APV każdy ząb jest zamocowany oddzielnie za pomocą zabezpieczonej sprężyny.
 • Bronę VS można odstawić na kołach w pozycji złożonej.
 • W opcji wyposażenia jest siewnik pneumatyczny.
 • Smarowania wymaga tylko kilka miejsc oznaczonych naklejkami.
 • Do pracy w uprawach redlinowych zęby można zablokować w pozycji podniesionej.
 • Stabilna konstrukcja i zęby o grubości 8 mm nadają się zastosowania w glebach lżejszych po ciężkie.
 •  Model VS600 M1 o szerokości roboczej 6 m z wyposażeniem podstawowym kosztuje 13 660 euro netto
 • Z wyposażeniem opcjonalnym, takim jak skrętne koła kopiujące, ręczne podnoszenie zębów, zęby z nakładkami z węglika spiekanego i tablice ostrzegawcze z oświetleniem, testowana przez nas wersja kosztuje wg cennika 18 865 euro.

Dane techniczne:
 • szer. robocza1 6,15 m
 • szerokość transportowa 3,02 m
 • dł./wys. po złożeniu 2,85/2,47 m
 • liczba zębów 178
 • dł./gr. zębów 52 cm/8 mm
 • rozstaw zębów 3,5 cm
 • nacisk zęba2 100 do 2 860 g
 • zapotrzebowanie na moc 3 od 44 kW/60 KM
 • kategoria  zawieszenia II/IIN
 • licz. obw. hydr. 2 × 2-kierunkowe
 • masa 1020 kg
 • ogumienie 16 × 6.50-81)od zęba do zęba, 2)mierzony na zagięciu zęba, 3)dane producenta

Opracowanie: Artur Jakubek


Szukasz chwastownika? Ten i wiele więcej znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym zerknij na najnowsze oferty 
 
Do góry