Choroby kapusty - plamy, przebarwienia, naloty, wyrośla. Jak właściwie dobrać środki ochrony roślin

2021-06-21

Duży problem w uprawie kapusty głowiastej sprawiają patogeny bakteryjne, grzyb wywołujący kiłę kapustnych, a także mączniaki (prawdziwy i rzekomy) oraz patogeny grzybowe powodujące plamistości liści.

Wśród znanych chorób bakteryjnych szczególnie spektakularne objawy wywołuje bakteria (Xanthomonas campestris pv. campestris) odpowiedzialna za czarną zgniliznę kapustnych. Atakuje ona nadziemne części rośliny w każdym okresie jej wzrostu, chociaż objawy stwierdza się także na podziemnych częściach roślin. Szczególnie charakterystycznym symptomem jej występowania jest ściemnienie czy wręcz sczernienie nerwów na żółknących starszych liściach kapusty, wykazujących równocześnie pierwsze objawy mokrej zgnilizny.

Po pewnym czasie pojawia się rozpad enzymatyczny tkanek, który prowadzi do całkowitego zniszczenia rośliny. Porażone rośliny wydają bardzo nieprzyjemny, charakterystyczny dla występowania bakterii zapach.


W początkowym etapie infekcji objawy bakteriozy z reguły umykają uwadze producentów. Ponieważ bakterie często wnikają poprzez hydatody* rozlokowane na brzegach liści, stąd właśnie na liściach obserwuje się duże rozległe żółte plamy w kształcie litery V lub U, skierowane węższym końcem w kierunku środka blaszki liściowej. Po spodniej stronie liści widoczne są również plamki w postaci małych, wodnistych przebarwień. Z czasem chloroza tkanek rozprzestrzenia się dalej, aż do nerwu głównego liścia.

W przypadku mączniaka rzekomego (Hyaloperonospora parasitica) nalotowi grzybni, obserwowanemu po spodniej stronie liścia, towarzyszą z reguły żółtozielone odbarwienia na górnej powierzchni blaszki liściowej. Nalot jest mniej obfity niż w przypadku mączniaka prawdziwego i często jego zasięg ograniczają nerwy liści, na skutek czego przybiera mniej lub bardziej kanciasty wygląd. Objawy mączniaka rzekomego występują przez cały okres wegetacji, jakkolwiek choroba jest najgroźniejsza w okresie produkcji rozsady. Porażone główki kapust tracą wartość handlową.

Na kapuście można też zaobserwować różne plamistości liści powodowane prze kilka gatunków patogenicznych grzybów. Porażenie liści przez grzyby rodzaju Alternaria prowadzi do formowania się charakterystycznych, koncentrycznie strefowanych plam, przypominających wzór „tarczy strzelniczej”. Przy silnym porażeniu liście mogą żółknąć i zamierać.

Nieco rzadziej rośliny są infekowane przez Phoma lingam grzyb prowadzący do suchej zgnilizny kapustnych. W przypadku tego patogenu, w obrębie plam widoczne są wyraźnie ciemne owocniki grzyba (piknidia), które łatwo pozwalają odróżnić suchą zgniliznę od alternariozy.

W ostatnim czasie coraz częściej obserwuje się porażenie roślin kapustowatych przez kiłę kapusty. Choroba wywoływana jest przez grzyb Plasmodiophora brassicae. Na korzeniach zaatakowanych roślin powstają charakterystyczne zgrubienia, powiększające się w miarę wzrostu roślin i przybierające kształt wydłużonych narośli.


*Hydatody – struktury występujące na liściach, przez które roślina wydziela nadmiar wody. Najczęściej występują na brzegach lub szczytach blaszek liściowych, w pobliżu zakończeń wiązek przewodzących.

Autor: dr Janusz Mazurek

Fot. Mazurek, Wójcik

Spodobał się Tobie nasz artykuł? Kliknij w link, zamów bezpłatny egzemplarz
miesięcznika Warzywa i Owoce Miękkie i czytaj do woli  https://bit.ly/2Q4H9YH


Produkujesz warzywa lub owoce, dodaj swoje ogłoszenie w naszym serwisie  Kliknij Tutaj

 
Do góry