Co to jest Rolniczy Handel Detaliczny?

Dodano: 21.03.2022, 11:20


Co to jest Rolniczy Handel Detaliczny? Jakie korzyści przynosi ta forma handlu rolnikowi, oraz jakie wymagania trzeba spełnić, żeby prowadzić taki handel? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym materiale.
Zimowy a może wiosenny? Technologia uprawy czosnku
Co to jest Rolniczy Handel Detaliczny?  Jakie korzyści przynosi ta forma handlu rolnikowi, oraz jakie wymagania trzeba spełnić, żeby prowadzić taki handel? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym materiale.

Rolniczy Handel Detaliczny (RHD) to odmiana handlu detalicznego, funkcjonującej w Polsce od 2017 roku,  mająca skrócić drogę towaru do końcowego konsumenta. Podstawowym aktem prawnym regulującym warunki sprzedaży towarów w ramach rolniczego handlu detalicznego w Polsce, jest Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz w zakresie preferencji podatkowych, Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.



 Nie wymaga ona zakładania własnej działalności gospodarczej, opłacania ZUS-u, podatku VAT oraz opłacania podatku dochodowego (PIT) do kwoty 100 000 zł przychodu, tak jak to było w przeszłości. Co jest podstawową korzyścią dla Rolników.
Podstawowym warunkiem sprzedaży towarów jest aby w całości lub przeważającej części pochodziły z własnych upraw, hodowli. Zgodnie z treścią Ustawy RHD nie może odbywać się z udziałem pośredników. Ponadto jak wszystkich producentów żywności obowiązują Cię  przepisy Sanepidu w zakresie bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności.


Przepisy mówią, że możesz sprzedawać jedynie na terenie swojego gospodarstwa, bądź miejsc do tego wyznaczonych np. lokalne targowisko. Więc z założenia ma służyć głównie małym gospodarstwom. W ramach RHD możesz sprzedawać również swoje produkty do takich instytucji jak stołówki, restauracje czy sklepy, które prowadzą odsprzedaż dla finalnego konsumenta. Jednak są one objęte limitami sprzedaży produktów.
Całą listę limitów sprzedaży produktów w ramach RHD znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.
Sprzedaż do finalnego konsumenta nie jest objęta limitami.
Miejsce sprzedaży powinno być wyraźnie oznaczone i musi zawierać:

-Twoje imię i nazwisko lub nazwę i siedzibę gospodarstwa,
-adres, gdzie prowadzisz produkcję sprzedawanej żywności,
-w przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego i złożonej – weterynaryjny numer identyfikacyjny podmiotu.

Zarejestrowanie RHD jest proste i trwa do kilkunastu dni. Podstawowym warunkiem pracy z żywnością jest posiadanie książeczki do celów sanepidarno - epidemiologicznych. Wyrobić trakową można w każdym punkcie sanepidu, oddając kał do badań. Zakładając RHD musisz zarejestrować działalność w sanepidzie bądź też jeśli chcesz prowadzić sprzedaż z hodowli to złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładu u powiatowego lekarza weterynarii. Wnioski trzeba złożyć 14 lub 30 dni przed rozpoczęciem RHD. W przypadku sprzedaży mięsa z hodowli 30 dni, a w przypadku sprzedaży produktów roślinnych 14 dni. W przypadku handlu gotowymi posiłkami, wyrobami cukierniczymi, pieczywem itp. to musisz wykonać księgę HACCP. Księgi tej nie będziesz musiał wdrażać jeśli handlujesz produktami nieprzetworzonymi jak np. miód i inne nieprzetworzone produkty pszczele, jaja konsumpcyjne w skorupach, mleko surowe, surowa śmietana, nieprzetworzone surowce pochodzenia niezwierzęcego.

Działając w ramach RHD przygotowany powinieneś być na kontrolę takich instytucji jak Inspekcja Weterynaryjna czy też Inspekcja Sanitarna, Inspekcja jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Gdyż gospodarstwa prowadzące sprzedaż w ramach RHD objęte są równie nadzorem nad produkowanymi wyrobami oraz oznakowaniem miejsca sprzedaży RHD. Ponadto prowadząc RHD masz obowiązek prowadzenia ewidencji zbywanej żywności.
Ewidencja ta powinna być dokonywana od razu przy zbywaniu żywności i powinna zawierać: ilość i rodzaj zbytej żywność, datę zbycia i nr kolejnego wpisu. Powinna być stale dostępna w miejscu sprzedaży, a przechowywać ją trzeba dwa lata od końca roku kalendarzowego którego została sporządzona.

Pomimo tego, że trzeba spełnić niektóre wymagania jest to bardzo przyjazna forma sprzedaży swoich dóbr. Ponadto zwolniona z opodatkowania do kwoty 100 000zł (od roku 2022). Co jest największą zaletą RHD.

Opracowanie: AN

 

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry