Drony – nowoczesna technologia w służbie rolnictwu

Dodano: 01.12.2022, 16:02


Drony – bezzałogowe statki powietrzne (BSP) aktualnie bardzo chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki w tym w rolnictwie.
Nasiona holenderskie – gdzie kupić?
Drony – bezzałogowe statki powietrzne (BSP) aktualnie bardzo chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki w tym w rolnictwie.
 


Potencjał wykorzystania dronów w rolnictwie
Rolnictwo to obecnie jedna z najintensywniej rozwijających się gałęzi gospodarki kraju. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że polski rynek dronów dla konsumentów wyniesie 1,08 mld zł w latach 2017-2026. Wartość dronów wykorzystanych w rolnictwie wyniesie aż 612 mln zł, rolnictwo jest drugim po branży budowlanej beneficjentem tej nowoczesnej technologii.

Jakie zastosowanie mają drony w rolnictwie?
Podstawowym zadaniem dronów wykorzystywanych w gospodarstwach rolniczych jest monitorowanie pól i ocena kondycji roślin uprawnych. Główną zaletą wykorzystania informacji dostarczanych przez BSP podczas monitorowania upraw jest krótki czas reakcji przy podejmowaniu decyzji dotyczących np. zwalczaniu szkodników.
Współczesne rolnictwo wykorzystuje drony do takich działań jak:
  • Inspekcja upraw
  • Analiza kondycji roślin
  • Opryski
  • Minimalizowanie strat
  • Hodowla bydła
  • Odstraszanie zwierząt
  • Zbieranie danych do dokumentacji
  • Ocena szkód
Drony w rolnictwie to nie przyszłość, to fakt i wręcz niezbędny czynnik wspomagający produkcję w gospodarstwach rolnych.

Inspekcja upraw rolniczych
Podstawowym wykorzystaniem dronów w rolnictwie jest monitorowanie stanu upraw. Szczególnie pomocne jest użycie BSP w przypadku upraw wielkoobszarowych i trudnodostępnych ze względu na ukształtowanie terenu. Analiza danych uzyskanych z dronów pozwala na ocenę kondycji roślin, zasobności w składniki pokarmowe, pozwala także na szybką reakcję w momencie wystąpienia niekorzystnych zjawisk takich jak stres wodny, wystąpienie chorób lub pojawienie się szkodników. Mapy kondycji roślin przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania pozwala również na określenie stopnia dojrzałości roślin i wskazanie najbardziej optymalnego terminu zbioru w celu uzyskania żywności o jak najlepszych parametrach jakościowych.

Opryski
Czy obecne przepisy wykorzystania środków ochrony roślin umożliwiają wykorzystanie dronów do przeprowadzania takich zabiegów? Aktualnie obowiązujące przepisy (stan na 03.11.2022 r.) mówi, ze takie działania musza być dostosowane do wymogów  Integrowanej Ochrony Roślin, czyli do minimalizowania stosowania środków ochrony roślin. Generalnie wykorzystanie dronów opryskowych nie jest zabronione, jedynym warunkiem jest użycie zarejestrowanego środka. Niestety w Polsce nie ma jeszcze zarejestrowanych środków chemicznych ochrony roślin, w tej sytuacji pozostają jedynie środki biologiczne, które możemy stosować przy użyciu dronów bez konieczności ich rejestracji.
Zabiegi nawożenia przy użyciu dronów regulują odpowiednie przepisy w tym Ustawa o nawozach i nawożeniu, program azotanowy i prawo wodne. Przepisy te nie określają precyzyjnie wykorzystania dronów w procesie nawożenia, dopuszczone jest stosowanie zarówno nawozów ciekłych jak i sypkich pod warunkiem zachowania dawki i terminu określonego przez ustawodawcę.

Ocena szkód i odstraszanie zwierząt
Wykorzystanie BSP ma niebagatelne znaczenie w precyzyjnym określeniu szkód wynikających z różnych niekorzystnych zjawisk natury takich jak susze czy okresowe niedobory wody w glebie, nawałnice, grad, przymrozki jak również szkody spowodowane przez zwierzyną łowną. Te ostatnie szkody można znacznie zminimalizować poprzez regularne obloty pól dronami, które odstraszają zwierzynę i zniechęcają do żerowania na polach uprawnych.

Zbieranie danych i tworzenie dokumentacji
Wykorzystanie dronów w rolnictwie to pierwszy krok do rolnictwa precyzyjnego tak pożądanego w obecnych czasach. Rolnictwo precyzyjne polega na zbieraniu danych i dostosowywaniu zamierzonych działań w odniesieniu do konkretnej uprawy z ogromną dokładnością, nawet do kilku cm. Cele tych zabiegów jest optymalizacja kosztów oraz dostosowanie poziomu wykorzystania nasion, nawozów i środków ochrony roślin. Wdrożenie rolnictwa precyzyjnego w gospodarstwie nie jest możliwe bez precyzyjnych danych pozyskanych przy wykorzystaniu dronów.

Podsumowanie
Drony są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie, ich niewątpliwymi zaletami są szybkość reakcji jak również pozyskiwanie dużej ilości informacji podczas pojedynczego nalotu. BSP to nieocenione źródło informacji dla właścicieli nowoczesnych gospodarstw rolnych a malejące ceny zakupu tych urządzeń i coraz lepsze technologie na wyposażeniu tylko zwiększają ich atrakcyjność.

Opracowanie: AP

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry