Hale namiotowe zastępują obiekty murowane
Dodano: 19.08.2024, 11:35
Materiał Promocyjny
Pojawienie się hal namiotowych zrewolucjonizowało rynek wielu branż i gospodarek za oceanem, w Europie i w Polsce umożliwiając uzyskanie wysokiej jakości obiektów o pożądanej funkcjonalności w krótkim czasie i w rozsądnej cenie. Dzięki temu hale namiotowe jako przestrzenie o wszechstronnym zastosowaniu stały się świetną alternatywą dla budynków murowanych.
Hale namiotowe
Hale namiotowe okazały się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem — są łatwiejsze w montażu i generują mniejsze koszty w porównaniu z procesem stawiania tradycyjnych budynków murowanych. Elastyczność tego rozwiązania polega na tym, że hale mogą być łatwo zdemontowane i przeniesione w inne miejsce w związku ze zmianą lokalizacji działalności. Dlatego są idealne do zastosowań tymczasowych lub sezonowych. Inwestor ma dużą swobodę w zakresie wymiarów hali i konfiguracji wyposażenia.Hale namiotowe to stosunkowo tanie rozwiązanie dopasowywane do różnych potrzeb w branży rolniczej, przemysłowej i handlowej oraz poza nimi.
Przed podjęciem decyzji o zastąpieniu budynków murowanych halami namiotowymi należy przeanalizować konkretne potrzeby danego przedsiębiorstwa, wymogi branży, sprawdzić warunki lokalne oraz przepisy miejscowe dotyczące zabudowy terenu.
Rozwój technologii budowy hal namiotowych.
Świadomość ogromnych możliwości konstrukcyjnych i uniwersalności zastosowań hal namiotowych dotarła także do Polski od zachodnich sąsiadów. O ile na koniec lat 90. ta branża raczkowała w Polsce, to trzydzieści lat później, czyli w obecnym czasie, obserwujemy dynamiczny rozwój rynku produkcji hal namiotowych, zarówno użytkowanych sezonowo, jak i przez cały rok.Istnieje wiele przykładów znanych marek, które wykorzystały potęgę różnorodności hal.
Jak podaje gazeta Forbes, biznesmen Elon Musk chcąc zwiększyć produkcję Tesli, wykorzystał potencjał hali namiotowej i w ten sposób w niecałe 20 dni powstała nowoczesna, modułowa hala produkcyjna w oparciu o aluminiowe profile, osadzona na betonowych fundamentach.
Następną udaną inwestycją tego biznesmena były trzy hale dla branży kosmicznej firmy Muska — SpaceX. W tym wypadku sprawdziły się hale łukowe z wysoko sklepionymi, wygiętymi w łuk dachami (z profili aluminiowych). Ta konstrukcja dachu pozwoliła na budowę i montaż wysokich elementów rakiet Falcon Heavy.
Powyższe rozwiązanie spełniało nie tylko wysokie oczekiwania biznesmena oraz producenta samochodów w kwestii funkcjonalności pomieszczenia, trwałości obiektu, ale nade wszystko, zamawiający byli pod wrażeniem krótkiego czasu realizacji oraz konkurencyjnych kosztów wykonania.
Technologia hal namiotowych w SKAVSKA Hale
Firma SKAVSKA Hale to jeden ze znanych polskich producentów hal namiotowych obecny na krajowym rynku od 2015 roku. SKAVSKA Hale specjalizuje się w produkcji hal łukowych oraz hal dwuspadowych o przetestowanej konstrukcji.Firma proponuje swoim klientom bezpieczeństwo eksploatacji hal namiotowych oraz efektywność tego rozwiązania dla szerokiego grona odbiorców. Bezpieczeństwo oraz niekwestionowana jakość produktów zostały potwierdzone uzyskaniem certyfikatów, oraz spełnieniem norm materiałowych przez hale namiotowe firmy SKAVSKA Hale.
Hale namiotowe spełniają europejskie normy. Zamówienia od klientów z Europy pozwalają patrzeć z optymizmem na możliwości ekspansji.
Producent podkreśla, że cała produkcja obiektu odbywa się na miejscu, w jego zakładzie — zaczynając od spawania elementów konstrukcji, poprzez przygotowanie zadaszenia, a końcowo obiekt wznoszony jest u klienta.
Technologia budowy hal namiotowych SKAVSKA Hale opiera się na prostych, ale wytrzymałych konstrukcjach oraz trwałych pokryciach materiałowych.
Firma oferuje innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, które umożliwiają szybkie, mobilne stworzenie przestrzeni halowej o wielu zastosowaniach.
Technologia konstrukcji hal namiotowych proponowana przez producenta SKAVSKA Hale to specjalistyczne rozwiązania konstrukcyjne o segmentowej budowie, stosowane do produkcji tymczasowych i całorocznych obiektów.
Technologia hal namiotowych stale ewoluuje, pojawiają się innowacje w zakresie materiałów, konstrukcji i zastosowań, co sprawia, że są coraz bardziej wszechstronne i efektywne. Zadaniem producentów jest sprostanie rosnącym wymaganiom rynku oraz szybkie reagowanie na zmiany na rynku hal namiotowych.
Najważniejsze atrybuty technologii produkcji hal namiotowych w fabryce SKAVSKA HALE zamknięte w punktach:
- Całość konstrukcji hali wyprodukowana z wysokiej klasy stali konstrukcyjnej S355, konstrukcja główna wykonana z kratownicy, dostosowana do każdej strefy wiatrowej i śniegowej, zarówno w Polsce, jak i w Europie.
- Możliwość regulacji wysokości ścian w halach dwuspadowych, najwyższe ścianki boczne w halach łukowych.
- Oferowane zadaszenia jedno lub wielonawowe.
- Duży wybór hal o różnych wymiarach, szerokości od 6 do nawet 20 metrów.
- Modele hal łukowych posiadają zbliżoną konstrukcję i kształt; różnią się szerokością, wysokością oraz długością, które są zmienne i dopasowywane na potrzeby konkretnego zamówienia. Natomiast w przypadku hal dwuspadowych inwestor sam ustala wartości wysokości całkowitej oraz wysokości ściany bocznej.
- Ochrona antykorozyjna wykonana przy pomocy cynkowania ogniowego.
- Zastosowane rozwiązanie stabilizujące i wzmacniające konstrukcję hali w postaci pola stężonego teleskopowo.
- Dostępna bogata paleta wodoodpornych oraz odpornych na działanie UV plandek PCV, pochodzących od najlepszych europejskich producentów (gramatury od 650 g/m² do 900 g/m²).
- Systemy montażu zadaszenia w postaci plandek również wymagają skutecznych i bezpiecznych rozwiązań technologicznych. W odpowiedzi na te wymagania SKAVSKA HALE korzysta z: szyny kedrowej jako efektywnego systemu napięcia plandeki w przypadku hal dwuspadowych oraz z systemu zamontowania stężeń zmniejszającego skraplanie się wody na dachu, a także belkowego segmentowego systemu napięcia plandeki w przypadku hal łukowych.
- Większość rodzajów hal nie wymaga wylewania fundamentów, w gestii inwestora pozostaje uzyskanie wiążących informacji na temat warunków zabudowy konkretnego miejsca.
- Hale namiotowe montowane są na różnych podłożach, np. na asfalcie, kostce brukowej, wyrównanej glebie. Dokonując wyboru kotwy, należy wziąć pod uwagę także warunki atmosferyczne na danym obszarze.
Kotwy chemiczne gwarantują bardzo dobrą szczelność montażu i minimalizują ryzyko pęknięcia podłoża, ponadto posiadają ogromną wytrzymałość, nie generują naprężeń. Przez firmę SKAVSKA Hale są stosowane w przypadku hal na blokach „LEGO”, hal na murku oraz hal na wylewce betonowej.
Mocowanie hal na gruncie odbywa się przy pomocy kotwy gruntowej, która stanowi nośną konstrukcję i doskonale przenosi siły rozciągające na powierzchnię gruntów.