Kalendarz biodynamiczny – czy księżyc ma wpływ na plony?

Dodano: 13.01.2023, 10:53


Po naukę i wiedzę wynikającą ze zmieniających się pór roku, faz księżyca i sił natury zagląda coraz większa liczba zwolenników tego trendu i tych, którzy w pierwszej kolejności starają się zrozumieć i wykorzystać potencjał naturalny naszej planety. Jednym z trendów jaki ma silny wpływ na rolnictwo ekologiczne jest właśnie biodynamika
70 lat firmy Valtra. Rozwój ciągników na przestrzeni lat.

Na jakich zasadach działa kalendarz biodynamiczny?

Biodynamika opiera się głównie na płodozmianie, wzajemnym (pozytywnym lub negatywnym) oddziaływaniu na siebie roślin, ograniczeniu stosowania środków ochrony roślin, wytwarzaniem i rozprowadzaniem płodów rolnych oraz na wpływie księżyca na nasze rośliny.
Rudolf Steiner, austriacki naukowiec, uważany jest za twórcę biodynamiki. Na początku XX wieku prowadził badania nad tym jak przyroda samoistnie reguluje różne swoje procesy i w jaki sposób można to wykorzystać w gospodarce rolnej człowieka. Swoją działalność w tej dziedzinie zainicjował serią wykładów w Kobierzycach (okolice Wrocławia) w roku 1924.

Kalendarz księżycowy bierze pod uwagę nie tylko zmienne fazy księżyca ale również jego drogę na nieboskłonie i przechodzenie przez poszczególne znaki zodiaku. I tak 12 znaków zodiaku zostało podzielonych na 4 grupy zwane żywiołami (ogień, ziemia, powietrze i woda), które odpowiadają za różne części roślin.
  • Ogień – Baran, Lew, Strzelec – Owoc lub część rośliny odpowiedzialna za wytworzenie nasion
  • Ziemia – Byk, Panna, Koziorożec – Korzeń lub części podziemne roślin
  • Powietrze – Bliźnięta, Waga, Wodnik – Kwiat
  • Woda – Rak, Skorpion, Ryby – Liść
W poszczególnych gwiazdozbiorach Księżyc przebywa 2 do 4 dni. W pojedynczym cyklu Księżyca możemy wyodrębnić 4 okresy. Pierwszy to czas od nowiu do pierwszej kwadry, następny od pierwszej kwadry do pełni, trzeci od pełni do ostatniej kwadry i ostatni od poprzedniej kwadry do nowiu. Księżyca ubywa w czwartej kwadrze i wtedy właśnie nie powinno się niczego sadzić i siać, ponieważ ma to związek z poziomem wód gruntowych, który w tym okresie zaczyna się obniżać.

Księżycowy kalendarz biodynamiczny – czy to ma sens?


Cała tajemnica i zasada działania kalendarza biodynamicznego jest związana z ruchem Księżyca i jego wpływem na ruchy wód na naszej planecie. Bardzo łatwo przychylić się do tego trendu i z niego korzystać jeżeli sprzyja nam aura. Co jednak zrobić jeżeli warunki pogodowe nie współgrają z zaleceniami naszego księżycowego kalendarza? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, można zasugerować się zaleceniami kalendarza i przeczekać niekorzystną aurę narażając się na opóźnienia w pracach, zaburzenia wegetacji i wzrosty roślin lub wykorzystać sprzyjającą aurę nie bacząc na zalecenia kalendarza biodynamicznego.
Kalendarze biodynamiczne znajdują swoich zwolenników w coraz szerszych kręgach i nie odnoszą się jak dawniej tylko do rolnictwa i ogrodnictwa. Obecnie swoje kalendarze mają wędkarze, grzybiarze, pasjonaci myślistwa jak również zwolennicy dbałości o urodę.

Opracowanie: AP

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry