Mechaniczne usuwanie chwastów - nowości w ofercie Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych Krukowiak

Dodano: 29.11.2021, 00:00


Odchwaszczanie mechaniczne jest jednym z najstarszych sposobów usuwania chwastów. Choć dziś kojarzy się głównie z uprawą ekologiczną, rosnące ceny herbicydów powodują, że coraz częściej rolnicy wracają do starych sprawdzonych rozwiązań inwestując w chwastowniki i ekopielniki. Co nowego znajdziemy w parku maszynowym KFMR Krukowiak?
Pöttinger Jumbo 7450 - Przyczepa zbierająca trzeciej generacji
W tym roku w ofercie Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych Krukowiak pojawiły się dwie nowe maszyny – chwastownik i ekopielnik – do mechanicznego usuwania chwastów.
Maszyny zostały opracowane nie tylko z myślą o gospodarstwach ekologicznych. Rosnące wymagania dotyczące wysokiej, jakości produktów żywnościowych i polityka UE ograniczania stosowania pestycydów w rolnictwie spowodowała, że Krukowiak postanowił opracować dwa nowe urządzenia.
 

Brona chwastownik

Chwastownik to brona uniwersalna, przeznaczona do upraw standardowych, ale również do użytków zielonych. Maszyna pozwala na niszczenie chwastów we wczesnym etapie ich rozwoju, zrywa powierzchnię ziemi i napowietrza ją. Chwastownik wyposażony jest w standardzie w hydrauliczne rozkładanie ramy, która podczas pracy dopasowuje się do ukształtowania terenu, zapewniając równomierne rozłożenie nacisku.

 

Dodatkową funkcją maszyny jest napowietrzanie gleby. Bardzo duża szerokość robocza przekłada się na zwiększoną wydajność, przy jednoczesnym zoptymalizowaniu kosztów paliwa, ponieważ można nią pracować z większymi prędkościami roboczymi. Chwastownik występuje w trzech wariantach szerokości roboczej – 9, 12 i 15 m. Maszyna pracuje całą swoją szerokością roboczą na plantacjach zbóż ozimych i trwałych użytkach zielonych. Element roboczy stanowi sześciorzędowa brona zbudowana z miękkich palców, które płytko pracują w glebie.

 

Rzędowy pielnik

Zupełnie inną konstrukcyjnie maszyną jest ekopielnik. Jest przeznaczony do pracy w uprawach rzędowych m.in. buraków, kukurydzy, fasoli i innych gatunków warzyw. Istnieje wiele możliwości konfiguracji, pozwalających na dostosowanie ekopielnika do wymagań konkretnych gatunków roślin. Producent przewidział możliwość zastosowania najnowszych systemów automatycznego prowadzenia, takich jak kamera 3D. Rozwiązanie to pozwala na pracę automatyczną.

 

Maszyna jest zbudowana na dwubelkowej ramie. Pierwsza belka jest połączona na stałe z zaczepem ciągnika. Druga może być ruchoma, dlatego że elementem dodatkowego wyposażenia jest automatyczne prowadzenie rzędów roboczych. Krukowiak stosuje kamerę 3D firmy Claas. Rejestruje ona pracę ekopielnika i położenie jego elementów roboczych względem rzędów roślin, w których poruszają się zęby robocze. Ruchoma belka w zależności od sytuacji jest regulowana, o czym decyduje system kamery optycznej. Dzięki temu możliwa jest skuteczna i bezpieczna praca nawet, jeśli plantacja na przykład kukurydzy została wysiana w krzywe rzędy.

 

Ekopielnik jest dostępny w trzech wariantach szerokości roboczej 4,9; 6,9; 9,4 m. Rozstaw rzędów można dosyć swobodnie regulować w zależności od rodzaju uprawy, w której ma pracować maszyna. Zalecane rozstawy to 0,45 i 0,75 m. Konstrukcyjnie możliwa jest ich zmiana.

 

Ekopielnik o największej szerokości roboczej 9,4 m może mieć 12 rzędów o rozstawie 0,75 m. W przypadku jego zmniejszenia do 0,45 m liczba rzędów roboczych wzrasta aż do 18. Liczbę rzędów pracujących w glebie można więc bardzo indywidualnie dostosowywać. Mają one możliwość płynnej regulacji. Producent zaleca, aby ekopielnik miał taką samą szerokość jak szerokość siewnika bądź też był jego wielokrotnością. W maszynie są bowiem elementy technologiczne, np. uchwyty, mocowania czy siłowniki, które powodują pewne ograniczania, związane z ustawianiem rozstawu rzędów.

 

Krukowiak oferuje wiele rodzajów zębów roboczych. W każdym rzędzie znajdują się dwa bądź trzy. Ekopielnik budowany jest na podstawie indywidualnych zamówień, aby spełniał wymagania uprawowe danego gospodarstwa. W każdym rzędzie znajduje się koło dociskowe, które pozwala na ustawienie głębokości pracy. Przewidziano także możliwość montażu różnego rodzaju końcowych zagarniaczy. Maksymalny prześwit pracy wynosi 0,65 m. Teoretycznie maszyna będzie mogła pracować w plantacjach wysokich roślin. Pewnym ograniczeniem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku opryskiwaczy, będzie jednak prześwit samego ciągnika.

 

Ekopielnik będzie można wyposażyć w szereg dodatkowych funkcji, m.in. jest opcja indywidualnego, hydraulicznego podnoszenia poszczególnych rzędów roboczych, szczególnie przydatna w maszynach pracujących na tzw. klinach.

 

W ramach wyposażenia dodatkowego ekopielnik ma możliwość instalacji systemu, podającego płynne nawozy, w tym r.s.m. Producent przewidział możliwość podłączenia na przednim TUZ ciągnika zbiornika o pojemności 1,1 tys. litrów oraz opryskiwacza instalowanego na ekopielniku ze zbiornikiem o pojemności 400 litrów.

Warto wiedzieć:


Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak znana jest przede wszystkim z produkcji opryskiwaczy, ale produkuje też szeroką gamę maszyn do uprawy warzyw (malowane są niebieską farbą). Oferta maszyn warzywniczych jest skierowana do małych i średnich gospodarstw, stawiających na jakość produktu, precyzję zbioru i delikatne traktowanie plonu. Krukowiak produkuje różnego rodzaju maszyny do cebuli, kopaczki, obcinarki, zbieracze, pyrusy, czyli maszyny do zbioru młodych ziemniaków.

– Ze względu na połączenie kilku segmentów, nasze maszyny się uzupełniają. Rolnik potrzebuje 3–4 urządzeń i dzięki temu zapewniamy mu kompletną linię produkcyjną. Chodzi m.in. o kopaczki, sortowniki, sadzarki, podajniki, stoły selekcyjne, ścinacze, obcinarki czy też szczotkowe oczyszczarki. Takie maszyny nie są powszechnie produkowane. Nawet mniejsze zakłady twierdzą, że wytwarzanie samych kopaczek będzie nieopłacalne. My jednak oferujemy kompletne linie, dlatego jesteśmy w stanie zrealizować potrzeby mniejszych producentów cebuli i ziemniaków – mówi Tomasz Żywiczka, dyrektor sprzedaży KFMR Krukowiak.

Szukasz ekopielnika lub chwastownika do swojego gospodarstwa? Sprawdź nasze oferty 

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry