Ochrona ogórków przed chorobami grzybowymi

Dodano: 21.11.2024, 13:47

Materiał Promocyjny

Uprawa ogórków cieszy się w Polsce niezwykłą popularnością – jednak nie oznacza to, że ich hodowla jest prosta i bezproblemowa. Jednym z głównych zagrożeń, z jakimi musimy się zmierzyć, są atakujące je choroby, które mogą zniszczyć dużą część plonów. Na czym powinna opierać się skuteczna ochrona ogórków przed chorobami grzybowymi? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej i cieszyć się udanymi zbiorami!
Siewniki precyzyjne, przegląd oferty firmy  MaterMacc

Najczęstsze choroby grzybowe ogórków

Choroby grzybowe ogórków gruntowych atakują uprawy głównie w okresach wilgotnych lub podczas upałów, kiedy na polach pojawiają się idealne warunki do rozwoju grzybów. Wśród najczęstszych chorób ogórków znajdziemy:
  • Mączniak prawdziwy, który objawia się białym, mączystym nalotem na liściach, ogonkach liściowych i łodygach. 
  • Mączniak rzekomy to choroba grzybowa charakteryzująca się żółtymi plamami na górnej stronie liści, a od spodu widoczny jest szary lub fioletowy nalot. 
  • Zaraza dyniowatych to infekcja powodująca więdnięcie roślin, a także plamy i gnicie owoców. 
  • Sucha zgnilizna owoców ogórka objawia się ciemnymi plamami na owocach, które stopniowo gniją. Na liściach mogą pojawić się plamy i żółknięcie. Nawet lekko porażone warzywa chorobą wydzielają nieprzyjemny zapach i nie nadają się do spożycia.

Dlaczego ochrona ogórka przed chorobami grzybowymi jest konieczna?

Choroby grzybowe ogórków mogą w krótkim czasie zniszczyć cały wysiłek, który włożyliśmy w uprawę. Jeżeli zaniedbamy profilaktykę związaną z ryzykiem zakażenia, musimy liczyć się z poważnymi stratami nie tylko w wielkości, ale również w jakości plonu. Zaatakowane chorobą rośliny są osłabione i wydają znacznie obniżoną ilość warzyw. Ogórki, które uda się wyhodować – będą natomiast słabej jakości, a co więcej – z pewnością nie będą nadawały się nie tylko do sprzedaży, ale i do spożycia indywidualnego. 

Skuteczna ochrona ogórka przed chorobami grzybowymi, czyli jaka?

Zarodki grzybów nie potrzebują do inkubacji wody, a do ich rozprzestrzeniania wystarczy delikatny podmuch powietrza. Dlatego w pierwszej kolejności – najlepiej tuż po założeniu uprawy, powinniśmy zadbać o profilaktykę. Zaniedbanie uprawy ogórków to także realne zagrożenie dla zasiewów innych roślin, znajdujących się na sąsiednich polach.
Oczywiście, powinniśmy zadbać o podstawowe kwestie, takie jak regularne monitorowanie stanu upraw – zwłaszcza w okresach sprzyjających rozwojowi patogenów. Jednak w skuteczniej ochronie ogórków przed chorobami grzybowymi nieocenione działanie wykazują fungicydy, które nie tylko zapewniają zdrowy wzrost roślin, ale zwiększają ilość i jakość zbiorów. Odpowiednio dobrane preparaty - takie jak choćby Previcur Energy 840 SL, przeciwdziałają rozwojowi wielu rodzajów grzybów, które inaczej mogą się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Fungicyd wnika w roślinę, tworząc barierę ochronną przed grzybami i skutecznie chroni ją przed ponownym zakażeniem. 
Stosowanie środków ochrony roślin to nie tylko sposób na walkę z chorobami, ale także szansa na zwiększenie wydajności upraw. Warto więc rozważyć stosowanie fungicydów, aby cieszyć się wysokiej jakości plonami i uchronić się od strat. 
 

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry