Pielniki - mechaniczne zwalczanie chwastów bez użycia chemii

Dodano: 15.04.2021, 00:00


Rola mechanicznego zwalczania chwastów na plantacjach warzyw jest coraz większa. Przedstawiamy więc modele pielników oferowanych przez trzech gigantów: Monosem, Maschio-Gaspardo i Kongskilde.
Ziemniaki - Przegląd szkodników
Rola mechanicznego zwalczania chwastów na plantacjach warzyw jest coraz większa. Przedstawiamy więc modele pielników oferowanych przez trzech gigantów: Monosem, Maschio-Gaspardo i Kongskilde.

Unia Europejska konsekwentnie zmniejsza liczbę dostępnych herbicydowych substancji czynnych. Coraz częściej trzeba się posiłkować mechanicznym zwalczaniem chwastów również w gospodarstwach konwencjonalnych, nie tylko ekologicznych.
Mechaniczne niszczenie chwastów na plantacjach prowadzonych w szerokim rozstawie rzędów umożliwia również płytkie spulchnianie gleby, napowietrzające ją i korzystnie wpływające na stosunki wodne. Pamiętamy, że przeprowadzony zabieg przerywa parowanie wody z gleby. Jedno pielenie może być warte tyle, co dwa zabiegi nawadniania. Pielniki mogą być wyposażone w podsiewacze nawozu. Dzięki temu za jednym przejazdem pozbywamy się chwastów i nawozimy. Ponadto spulchnianie sprzyja mineralizacji azotu, ogrzewaniu gruntu i ogranicza działanie niektórych szkodników.
Są maszyny, w których można zastosować układ dozujący płyn. Ich praca może być wtedy wykorzystana do jednoczesnej aplikacji herbicydów w niskich dawkach. Tego rodzaju maszyny są w stanie zniszczyć nawet bardzo rozwinięte chwasty.

Zasady działania

Narzędzia robocze stosowane w pielnikach działają w różny sposób. Jedne wytrząsają z ziemi niepożądane gatunki roślin. Innym rozwiązaniem są elementy aktywne, których praca polega na wycinaniu chwastów. Stosowane są więc różnego rodzaju noże kątowe, zęby sprężynowe oraz gęsiostopki. Kolejną odmianą pilnika są maszyny szczotkowe. Chwasty z powierzchni usuwają wówczas oddziaływujące na nie szczotki.

Monosem – ekstrasilne usuwanie

Firma Monosem oferuje dwa rodzaje pielników. Do warzyw został stworzony model SUPER-PREFER. Z kolei do tradycyjnych upraw polowych, m.in. do kukurydzy, buraków cukrowych, słonecznika, czy też rzepaku, firma stworzyła gamę SCD. Obydwie wersje maszyn składają się na serię MULTICROP. Monosem może się pochwalić bardzo długą tradycją i doświadczeniem w produkcji pielników. Pierwsze tego typu maszyny zaczęły być tworzone w latach 50. XX w.
Do upraw warzywniczych firma oferuje pielniki na ramie sztywnej oraz składanej ręcznie lub hydraulicznie. Dla ram sztywnych dostępne szerokości robocze wynoszą od 2 do 4,5 m. Plantatorzy warzyw mają do dyspozycji aż dziewięć wariantów szerokości. W przypadku ram składanych ręcznie dwa 3,7 i 5 m, a składanych hydraulicznie trzy 5,2; 6,3 i 6,7 m. W najwęższej wersji pielnik ma tylko dwa rzędy robocze, w najszerszej aż 12. Dostępne rozstawy między rzędami to 40–60 cm, 55–80 cm.
Sekcje robocze w gamie pielników do warzyw są montowane na równoległoboku, ze sprężyną dociskową. Przednie koło 260 × 100 mm, samoczyszczące, zapewnia kontrolę głębokości pracy. Koło jest zamontowane na łożyskach kulkowych. Głębokość pracy ustawia się szybko za pomocą korby.
Pielniki do warzyw Monosem mogą być wyposażone w kilka rodzajów narzędzi usuwających chwasty z gleby. Są to m.in. zęby, gęsiostopki oraz obsypniki. Sekcja robocza ekstrasilna pozwala na zamocowanie od 3 do 6 narzędzi roboczych i może pracować w międzyrzędziach w zakresie od 40 do 90 cm. Pozwala także uzyskać prześwit między ramą i glebą wynoszący ok. 55 cm. Producent oferuje także nośną sekcję wahadłową z talerzami, których zadaniem jest ochrona roślin.

Maschio-Gaspardo – automatyczne sterowanie
Pielniki są także dostępne w ofercie włoskiego producenta maszyn Maschio-Gaspardo. Urządzenia rzędowe HL, HP, HI, HS cechuje lekka budowa, prostota w obsłudze, niezawodność i trwałość dzięki zastosowaniu materiałów wysokiej, jakości. Są to maszyny przeznaczone do gospodarstw wysiewających nasiona rzędowo (warzywa, kukurydza, burak, słonecznik, soja). Szczególnie polecany jest pielnik rzędowy o szerokości roboczej 45–75 cm. Różne rodzaje elementów roboczych stosowane są w zależności od rodzaju gleby i wielkości chwastów. Każda sekcja ma niezależną regulację głębokości pracy. Konstrukcja pozwala na dokładne kopiowanie terenu. Ważną częścią pielnika jest podsiewacz nawozowy. Maszyna może być z powodzeniem wykorzystywana w uprawie warzyw.
Model HL ma sztywną ramę, dostępne są wersje od 4 do 8 rzędów. Model HP jest produkowany w wariantach z ramą składaną ręcznie lub hydraulicznie, z czterema bądź sześcioma rzędami roboczymi. Wersje HS są oferowane z ramą składaną hydraulicznie. To największe maszyny – na 6 aż do 18 rzędów roboczych.
Maschio-Gaspardo oferuje także pielniki HR. Są to maszyny na ramie sztywnej z dwiema niezależnymi sekcjami. Występuje z 12 lub 18 rzędami pielącymi. Długość ramy wynosi ponad 10 m. Transport po drogach publicznych możliwy jest dzięki zintegrowanemu lub niezależnemu wózkowi. Model HR jest dostępny w wersji light. Ma ona wózek z kołami skrętnymi. Wersje ze zintegrowanym wózkiem mają ramę z dyszlem podłączanym do zaczepu ciągnika.
W pielnikach dostępnych jest kilka rodzajów elementów pielących. Są to m.in. sprężyny i blachy osłonowe (rozwiązanie stosowane najczęściej). Odchylane osłony umożliwiają pracę na najwcześniejszym etapie wzrostu roślin, zapobiegając przysypaniu ich ziemią. Element jest zalecany do każdego rodzaju terenu.
Część pieląca może być skonfigurowana do różnych wymagań roboczych i dostosowana do rodzaju gleby i wykonywanej obróbki. Rozstaw i rozmieszczenie sprężyn umożliwia łatwy przepływ gleby, bez ryzyka zatkania. Można zmienić pozycję narzędzi, lemieszy i redliczek, aby dostosować maszynę do każdej sytuacji roboczej. W pilnikach Maschio-Gaspardo jest też możliwość zastosowania sprężyn i talerzy ochronnych. Rozwiązanie to szczególnie skutecznie zapewnia precyzyjną i delikatną pracę w pobliżu roślin uprawnych, bez ryzyka zatkania i ciągnięcia kamieni. Jest to możliwe dzięki pracy obrotowych talerzy. Ten wariant jest przeznaczony do terenów kamienistych i z dużą ilością resztek pożniwnych.
Pielniki Maschio-Gaspardo pozwalają także na montaż na nich elementów rolnictwa precyzyjnego. GUIDA INTELLIGENTE to niezależny zespół instalowany między ciągnikiem i pielnikiem, umożliwiający automatyczne prowadzenie maszyny przez rzędy uprawy, bez konieczności wykonywania ustawień i regulacji. Jazda jest sterowana przez udoskonalony system interfejsu, który poprzez kamerę kontroluje jeden lub kilka rzędów uprawy, sterując elektrohydraulicznym, szybko reagującym systemem korygującym. Podwójna kamera identyfikuje rośliny, rozróżniając zielony kolor od koloru gleby. W ten sposób może obliczyć środek rzędu, porównując bieżącą pozycję maszyny. Zespół interweniuje, wykonując konieczne korekty poprzez zawór hydrauliczny sterowany elektronicznie. Jest dostępne także rozwiązanie mechaniczne. Specjalne czujniki umożliwiają jazdę na plantacji zaawansowanej wzrostem, kiedy nie jest możliwe rozpoznanie międzyrzędzia za pomocą kamery.
Precyzja systemu GUIDA INTELLIGENTE umożliwia zbliżenie redliczek na odległość 3 cm od rośliny przy większej prędkości jazdy. Jest to możliwe dzięki szybkiemu reagowaniu układu hydraulicznego na zmiany prędkości jazdy.
Podłączone do TUZ ciągnika automatyczne sterowanie umożliwia kierującemu ciągnikiem pracę na uprawach nieliniowych bez powodowania zniszczeń. System automatycznie steruje maszyną, dokładnie śledząc tor jazdy ciągnika (także na zakręcie).

Kongskilde – moc drgania zębów

Dział maszyn rolniczych duńskiej firmy Kongskilde w 2017 r. został przejęty przez CNH Industrial. Producent oferuje rolnikom rzędowy pielnik Vibro Crop, z wibrującymi zębami typu S i talerzami osłonowymi, umożliwiający pracę na maksymalnej możliwej powierzchni między rzędami, przy jednoczesnej dużej prędkości pracy. Konstrukcja maszyny zapewnia dużą dokładność pracy zarówno nad, jak i pod powierzchnią roboczą. Każdy moduł jest odrębnym agregatem uprawowym, z własnym kołem regulacji głębokości oraz zawieszeniem na dwóch wahaczach poprzecznych. Dzięki temu moduły pracują zawsze na właściwej głębokości. Kultywator Vibro Crop jest wyposażony w tarcze stabilizacyjne, aby maszyna była zdolna do samosterowania, nawet na pofałdowanym terenie i w narożnikach. Rzędy o szerokości do 55 cm są uprawiane przez 3 zęby na każdym równoległoboku. Odległości od 55 cm i większe są uprawiane przy pomocy 5 zębów.
Zawieszenie równoległoboczne gwarantuje pracę redlic na stałej głębokości, nawet na nierównej powierzchni. Pochłania ono również wszelkie ruchy boczne, które mogą się pojawić. Opatentowany ząb wibrujący w kształcie litery S przenika dokładnie na wcześniej określoną głębokość. Ząb wibruje, aby spowodować otrząsanie chwastów. Po wyciągnięciu chwastów na powierzchnię, ich korzenie zostają otrząśnięte, co powoduje, że szybko usychają. Dzięki drganiom gleba jest też napowietrzana.
Dostępne są dwa różne rodzaje zęba, UNIVERSAL-tine i VCO-tine. Ząb VCO-Tine, będący standardowym wyposażeniem modelu VCO-3, jest specjalnie zaprojektowany do dokładnej pracy na niewielkich głębokościach roboczych. Bardzo małe, ale potężnej mocy drgania powodują ulepszony efekt czyszczący, przy minimalnym odrzucaniu gleby na boki.
Tarcze osłonowe chronią liście i korzenie roślin uprawnych oraz zapobiegają wyrzucaniu chwastów, nasion i nieobrobionej ziemi na rzędy upraw. Bezstopniowo ustawiane tarcze można regulować na szerokość od 7 cm. Są one montowane na równoległoboku.
Specjalnie zaprojektowane tarcze minimalizują obszar, będący w kontakcie z glebą oraz ilość gleby wyrzucanej na uprawy. Tarcza do osłony roślin może być automatycznie zablokowana w pozycji podniesionej, po uniesieniu jej w górę.
Każda pojedyncza sekcja jest odrębnym, samodzielnym kultywatorem z własną regulacją głębokości i równoległobocznym zawieszeniem. Koło sterujące głębokością, o średnicy 29 cm i szerokości 10 cm sprawia, że sekcja taka jest bardzo stabilna przy zachowaniu jednakowej głębokości. Koło sterujące głębokością jest regulowane za pomocą wrzeciona w zakresie 0–7 cm. Jego opona, wykonana z gumy i nylonu, jest odporna na przebicie i nie oblepia się ziemią.
Pielnik jest dostępny w kilku wariantach. Maszyny, które mogą pracować na rzędach 44–55 cm, mają 3 zęby i mogą mieć od 4 do 12 rzędów roboczych. Te przeznaczone do pracy w rzędach od 55 do 80 cm szerokości mają pięć zębów, ale możliwe jest rozwiązanie na 4–8 rzędów.

Autor: Tomasz Ślężak Zdjęcia: firmowe

Spodobał się Tobie artykuł? Zamów bezpłatny egzemplarz miesięcznika Warzywa i Owoce Miekkie i czytaj do woli
https://bit.ly/2Q4H9YH


 

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry