Siewniki precyzyjne, przegląd oferty firmy MaterMacc

Dodano: 18.11.2021, 00:00


MaterMacc to włoski producent siewników precyzyjnych i punktowych, przez lata wyspecjalizował się w produkcji siewników pneumatycznych oraz siewników do warzyw. Czym wyróżniają się włoskie maszyny na tle innych?
Jak dbać o plantację żurawiny ?

Siewniki precyzyjne MS 8230 Super Elektro są napędzane elektrycznie z alternatora na ramie maszyny, który podobnie jak dmuchawa jest napędzany z WOM. Boczne sekcje ramy są składane do góry, a wszystkie zespoły wysiewające zsuwają się do środkowej części maszyny. Dzięki temu środek ciężkości siewnika pozostaje blisko podłoża, co zwiększa stabilność zestawu. Poza tym jest wiele możliwości regulacji rozstawu rzędów – dla maszyny 8-rzędowej od 45 do 117 cm, a dla 12-rzędowej od 37,5 do 117 cm. Aby uzyskać szerokie rozstawy, należy zdemontować niektóre sekcje. Standardowe redlice dwutalerzowe powinny się sprawdzić również w uproszczonych systemach uprawy. Siewnik można także doposażyć w zbiornik czołowy do podsiewu nawozu na przednim TUZ ciągnika. Nawóz transportowany jest pneumatycznie, a za jego równomierny podział odpowiadają aż cztery głowice rozdzielające. Siewnik MS 8230 Super Elektro współpracuje z ISOBUS i innymi systemami nowoczesnego rolnictwa.


Nasiona na 4 głowice


W rzędowych siewnikach pneumatycznych serii MSD 2.0 dozowanie odbywa się 4 napędzanymi elektrycznie kołeczkowymi zespołami wysiewającymi, a nasiona rozdzielają 4 głowice. Wałek wysiewający jest podzielony na sekcje do wysiewu nasion drobnych i grubych, a sterowanie transportem ziarna ze zbiornika do sekcji wysiewających odbywa się za pomocą zastawek. Producent informuje, że takie rozwiązanie pozwala uzyskać lepszy rozkład poprzeczny nasion. Elektryczne jednostki wysiewające dzięki ISOBUS sterowane są niezależnie od siebie. Dzięki zastosowaniu przegubu równoległobocznego po złożeniu znaczników nie wystają one poza obrys maszyny. Siewniki są standardowo oferowane z dwutalerzowymi redlicami o nacisku do 45 kg. Maszynę można wybrać w wersji z własnym zbiornikiem na ramie, w wersji ze zbiornikiem zawieszanym na przednim TUZ, a także jako nabudowane na bronie wirnikowej. Na razie siewniki MDS 2.0 są oferowane w szer. 5 i 6 m.


Szybki wysiew


MaterMacc oferuje również aparaty do szybkiego siewu. Podobnie jak standardowe aparaty wysiewające są napędzane elektrycznie z alternatora na ramie siewnika. Obecnie dział konstrukcyjny intensywnie pracuje nad nową, ciężką sekcją siewnika, roboczo nazwaną MS9000. W założeniu jest to sekcja przeznaczona do szybkiego wysiewu, również w technologiach bezorkowych. Będzie wyposażona w przednie gwiazdy czyszczące pas siewny, redlice talerzowe oraz masywne kółka dogniatające. Masa sekcji to 230 kg, dla porównania obecnie oferowane sekcje ważą ok. 90 kg. 

Autor: Adam Płachta

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry