Uprawa soi nie dla każdego?

Dodano: 22.11.2022, 16:14


Soja śmiało wchodzi do grupy roślin coraz chętniej uprawianych przez polskich rolników. Ma to uzasadnienie w wielu zaletach i korzyściach jakie ze sobą niesie, możemy wymienić choćby korzystny wpływ tej rośliny na płodozmian, wyraźna poprawa struktury gleby, wysoka tolerancja na niedobory wody w glebie, małe zapotrzebowanie na dodatkowe nawożenie azotem.
Rynek ciągników rolniczych nie dał się COVID-19
Soja śmiało wchodzi do grupy roślin coraz chętniej uprawianych przez polskich rolników.  Ma to uzasadnienie w wielu zaletach i korzyściach jakie ze sobą niesie, możemy wymienić choćby korzystny wpływ tej rośliny na płodozmian, wyraźna poprawa struktury gleby, wysoka tolerancja na niedobory wody w glebie, małe zapotrzebowanie na dodatkowe nawożenie azotem.
 

Soja w Polsce
Uprawa soi w Polsce charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem powierzchni upraw rok do roku, według statystyk ARiMR powierzchnia upraw wzrosła z 25 tys. ha w roku 2021 do 47 tys. ha w roku 2022. W warunkach klimatycznych Polski soję można uprawiać z powodzeniem na terenie całego kraju. Największe plony (ok. 3,7 t/ha) osiągniemy uprawiając soję na południu kraju, nieco niższe plony (ok. 2,9 t/ha) przyniosą uprawy z północy Polski.

Wymagania i zalecenia uprawowe
Soja nie jest wymagającą rośliną pod względem warunków glebowych, zasobności stanowiska w wodę jak również w składniki pokarmowe. Gatunek ten preferuje gleby przewiewne, żyzne i dobrze nasłonecznione, źle znosi uprawę na stanowiskach ciężkich i podmokłych. W płodozmianie należy uwzględnić 4 letni okres przerwy w uprawie na tym samym polu.
Siew soi powinien być przeprowadzony w terminie od 20 kwietnia do 5 maja w glebę dobrze ogrzaną  o temperaturze 8 – 10oC. Zaleca się uprawę soi po roślinach zbożowych i kukurydzy jest między innymi to związane z małym zachwaszczeniem stanowiska. Powolnie wzrastające siewki soi są narażone na zagłuszenie przez silnie i szybko rosnące chwasty co w efekcie prowadzi do osłabienia roślin i wpływa znacznie na obniżenie plonu.
Nawożenie upraw soi azotem nie jest konieczne ze względu na właściwości przyswajania tego pierwiastka przez roślinę. Szacuje się, że w skutek symbiozy rośliny soi z bakteriami brodawkowymi są w stanie przyswoić nawet do 100 kg/ha azotu. Nawożenie ograniczamy zatem do nawozów zawierających fosfor, potas, siarkę i magnez. Pamiętajmy aby unikać stosowania nawozów, w których składzie występują takie pierwiastki jak bor, molibden, miedź, mangan i cynk ze względu na swój niekorzystny wpływ na asymilację azotu.

Uprawa soi a opłacalność
Opłacalność uprawy soi w Polsce jest wysoka, z wyliczeń wynika, że nawet bez dopłat nie stracimy decydując się na ten gatunek w naszym płodozmianie. Koszty poniesione na założenie plantacji zostaną zrównoważone poprzez wartość plonu kształtującego się na poziomie 2 – 3 i więcej t/ha. Należy pamiętać również o korzyściach dodatkowych w postaci wzbogacenia gleby w azot jak również poprawie struktury gleby co ma nieoceniony wpływ na wzrost i kondycję następujących po soi upraw.

Opracowanie: AP

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry