Jak utylizować odpady bez odorów?

Dodano: 15.04.2021, 00:00


Nie wyrzucajmy odpadów z obieralni cebuli, resztek powstających podczas pęczkowania warzyw w pole. Są wśród nich osobniki chore, a od nich już tylko krok do infekcji w kolejnym sezonie.
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie choroby, która zabija koty
Jak utylizować odpady bez odorów?

Nie wyrzucajmy odpadów z obieralni cebuli, resztek powstających podczas pęczkowania warzyw w pole. Są wśród nich osobniki chore, a od nich już tylko krok do infekcji w kolejnym sezonie.


Obieg materii w przyrodzie następuje samoistnie. Można go wspomóc, aplikując pożyteczne mikroorganizmy, by przebiegał szybciej i bez emisji odorów.
Ogromne ilości odpadów powstające na rynkach hurtowych powinny być przywracane naturze. Osiągnięcia w tym względzie ma rynek hurtowy w Broniszach we współpracy z firmą Probiotics. Rocznie przez rynek w Broniszach „przechodzi” 1,2 mln ton warzyw i owoców. W tym czasie około 10 tys. ton trzeba zutylizować. Obecnie aż 84% odpadów jest kompostowanych i przywracanych środowisku z zastosowaniem metody KE (KWADRANT-Ekosystem).
Odpady zielone zebrane każdego dnia na rynku hurtowym są bardzo zróżnicowane gatunkowo i ilościowo. Różnice są znaczne między sezonami. Szczególnie ważny dla przebiegu procesu kompostowania jest udział owoców cytrusowych w ogólnej puli odpadów. Powszechnie wiadomym jest, że nie należy używać do kompostowania owoców zabezpieczonych chemicznie. Poza wymienioną wadą cytrusy mają tendencję do bardzo szybkiego zagniwania. Obecność odpadów cytrusowych (średnio stanowią około 20–30%) przyczynia się również do obniżania pH kompostu, co poważnie zakłóca prawidłowy przebieg procesu kompostowania. Rozdrobnione i pozbawione części wody mogą być dopiero mieszane z innymi odpadami roślinnymi. Użycie odpowiednio przygotowanej kompozycji mikroorganizmów umożliwia uporanie się z tak zróżnicowaną materią i rozkład obecnych w tych odpadach toksyn.


Przykład Bronisz

W latach 2010–2012 układaliśmy pryzmy zaszczepione mikroorganizmami na podkładzie z folii, na której układaliśmy węże do odprowadzenia odcieku. Do rozdrabniania używaliśmy włoskiego urządzenia o nazwie Samuraj.
W latach 2012 – 2017 układaliśmy pryzmy na wyprofilowanym betonowym podkładzie. Do dokładniejszego rozdrabniania używaliśmy prototypowego, autorskiego rozwiązania, które nazwaliśmy strukturatorem.
Od roku 2017 gospodarka odpadami na WRSRH SA jest prowadzona w specjalnie do tego wybudowanym obiekcie zbiórki i przetwarzania odpadów.  Z uwagi na ograniczoną przestrzeń do prowadzenia procesu biologicznego przetwarzania odpadów, Metoda KE została udoskonalona. Innowacyjność technologii polega na przyspieszeniu i zintensyfikowaniu procesów mineralizacji i humifikacji dzięki dodawanym do przetwarzanych odpadów komponentom i ukierunkowanemu procesowi mikrobiologicznemu.
Obiekt zbiórki odpadów nie jest wyposażony w instalację napowietrzania, która jest niezbędna w tradycyjnym modelu kompostowania.
Powstający kompost z mikroorganizmami zawiera ponad 60% materii organicznej i szeroką gamę mikroelementów. Może być stosowany w dawce 20 t/ha corocznie lub po 40 t/ha co drugi rok.


Odpady warzyw
Pożyteczne mikroorganizmy (EmFarma Plus i ProBio Sanit) można wykorzystać również w obieralniach cebuli, w gospodarstwach produkujących włoszczyznę itd. Resztek organicznych nie wolno marnować, a wyrzucanie ich na pole to przestępstwo przeciw zdrowiu roślin, to wylęgarnia problemów na kolejne sezony.
Resztki cebuli to łuski i cebule uszkodzone, chore, gnijące. W zależności od sposobu obierania pozostające łuski mogą być suche – przy obieraniu ręcznym (do 75 % masy suchej) i mokre – przy mechanicznym (około 25% masy suchej). Spryzmowanie odpadów cebuli skutkuje coraz silniejszym, uciążliwym zapachem. W zależności od temperatury, uwilgotnienia pryzmy i czasu leżakowania uwalniają się alkohole, fenole, metan, podtlenek azotu. Procesowi gnicia towarzyszą gazy – siarkowodór i amoniak. To nie tylko odór, ale i strata azotu oraz siarki. Możemy ich uniknąć, stosując probiotechnologię.
Pryzma ułożona z resztek cebuli musi być nawilżona (wilgotność w pryzmie min. 50%) i równomiernie zaszczepiana preparatem mikrobiologicznym. Pryzmę należy ubić. W słoneczne, suche dni warto przykryć górną część agrowłókniną albo cienką warstwą ziemi (około 5 cm) i pozostawić do następnego roku. Jest to wystarczający czas do przefermentowania pryzmy. Właściwie przeprowadzony proces kompostowania łusek cebuli eliminuje rozwój grzybów patogenicznych np. Fusarium.
Ciekawy jest też przykład jednego z mazowieckich gospodarstw. Obierki – odpady ziemniaczane odbierane przez gospodarza z fabryki chipsów Frito Lay Poland w Grodzisku Mazowieckim, opryskiwane uwodnionym EmFarma Plus nie wydzielają odorów. W ciągu 3–4 miesięcy są przetwarzane w cenny nawóz organiczny. Pomimo iż obierki oraz nienormatywne bulwy ziemniaków mogą być dużym ogniskiem chorób ziemniaków, wywoływany przez ProBioEmy proces fermentacji działa sterylizująco i wytwarzany biokompost nie był w tym gospodarstwie przez minione 12 lat źródłem infekcji plantacji ziemniaków.


Fermentacja beztlenowa

Powszechnie stosowaną metodą kompostowania jest kompostowanie tlenowe, które wymaga częstego przewracania pryzmy kompostowej, albo specjalistycznego systemu napowietrzania. W procesie tlenowej fermentacji wzrasta aktywność bakterii tlenowych i dominują procesy termofilne, które cechuje duża intensywność i podwyższona odorowość (emisja amoniaku i utrata części azotu, emisja siarkowodoru i utrata części siarki i w zależności od komponentów emisja innych uciążliwych substancji).
Kompostowanie z użyciem ograniczonego dostępu tlenu, potocznie określane jest jako fermentacja beztlenowa stanowi alternatywę do procesu kompostowania tlenowego. W tym procesie zachodzą procesy tlenowe głównie w zewnętrznych warstwach pryzmy i beztlenowe w głównej części pryzmy. W praktyce oznacza to ułożenie pryzmy i pozostawienie jej bez dodatkowego ingerowania. Część zewnętrzna w której intensywniej przebiega proces tlenowy chroni część wewnętrzną przed nadmiernym dostępem tlenu, a mikroorganizmy dominujące proces wewnątrz pryzmy ograniczają emisję odorów, stabilizują termikę pryzmy i stymulują optymalizację pH. Zarówno w części zewnętrznej, jak i wewnętrznej bardzo wysoką aktywność wykazują bakterie kwasu mlekowego, sprzyjając procesowi mezofilnemu. Pryzmy kompostowane z użyciem probiotechnologii nie mogą być szczelnie zakrywane. Ułożone na wolnym powietrzu bez zadaszenie wymagają częściowego zabezpieczenia od góry tylko podczas silnych opadów, bądź upałów.


Szczepienie obornika
EmFarma Plus™w ilości 1 litr na 1 tonę obornika przyspiesza jego humifikację, zmniejszając wydzielanie odorów. Pryzma nie nagrzewa się i nie paruje, ponieważ fermentacja z udziałem EmFarma Plus™ przebiega w niskich temperaturach i nie wymaga napowietrzania. Poprawia się jakość obornika (wiązanie składników pokarmowych w procesach biochemicznych).
Sławomir Gacka


Etapy Metody KE

*oddzielenie odpadów organicznych od zanieczyszczeń stałych (opakowań z drewna, materiałów drewnopodobnych, tworzyw sztucznych, folii, papieru, szkła itd.) i umieszczenie na placu tymczasowego składowania odpadów;

*cyklicznie zaszczepiane placu i trafiających nań odpadów organicznych dedykowaną kompozycją mikroorganizmów (eliminacja odorów i zagniwania);

*układanie substratu (odpady wymieszane z komponentami) w pryzmy;

*zaszczepianie mikroorganizmami na każdym etapie procesu preparatami ProBio Sanit i ProBio Sanit extra przy użyciu instalacji zamgławiającej;

*kontrola procesu (badanie temperatury i pH), raz w roku kontrola mikrobiologiczna i badanie nawozowe.

**odciek z pryzmy trafia do zamkniętej instalacji na odcieki.

Autor tekstu i zdjęć: Sławomir Gacka

Spodobał się Tobie nasz artykuł? Zamów bezpłatny egzemplarz miesięcznika Warzywa i Owoce Miekkie i czytaj do woli :)

https://bit.ly/2Q4H9YH 






   









 

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry