Rodzaje wózków widłowych dostępnych na naszym rynku

Dodano: 30.03.2021, 00:00


Aby dokonać najlepszego wyboru wózka widłowego do naszego gospodarstwa, powinniśmy zastanowić się jakie zadania i gdzie będzie dla nas je wykonywał. Znając podstawowe funkcjonalności wszystkich wózków widłowych na pewno dokonamy najlepszego wyboru. Dlatego przygotowaliśmy krótką informację o rodzajach wózków widłowych dostępnych na naszym rynku. Przede wszystkim wózki widłowe możemy podzielić ze względu na rodzaj napędu jak również na ich zastosowanie.
Zetor – Historia marki i najpopularniejsze modele.

Aby dokonać najlepszego wyboru wózka widłowego do naszego gospodarstwa, powinniśmy zastanowić się jakie zadania i gdzie będzie dla nas je wykonywał. Znając podstawowe funkcjonalności wszystkich wózków widłowych na pewno dokonamy najlepszego wyboru.
Dlatego przygotowaliśmy krótką informację o rodzajach wózków widłowych dostępnych na naszym rynku.
Przede wszystkim wózki widłowe możemy podzielić ze względu na rodzaj napędu jak również na ich zastosowanie.
W wózkach widłowych stosujemy trzy rodzaje napędu
- wózki widłowe elektryczne
nazywane również akumulatorowymi, ze względu na formę zasilania. Jako jedyne dedykowane do pracy w zamkniętej przestrzeni. Elektryczne wózki widłowe  wyposażone są w znacznie mniejszy silnik od pozostałych, dzięki czemu spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, ponad to są bardzo zwrotne co pozwala pracować im również na mniejszych przestrzeniach, operatorzy wózków nie mogą również narzekać na brak wygody. Jeśli będziemy dbać o nasz akumulator posłuży nam przez wiele lat.
- wózki widłowe spalinowe
napędzane olejem napędowym przeznaczone do pracy na otwartym terenie ze względu na znaczną emisję spalin. Wózki widłowe napędzane Dieslem  koniecznie musimy wyposażyć w specjalne filtry, które ograniczą emisję spalin do otoczenia

- wózki widłowe LPG
Podobnie jak widlaki spalinowe wózki widłowe napędzane LPG dedykowane są pracy na otwartej przestrzeni, wymagają również zamontowania specjalnych filtrów ograniczających emisję szkodliwych spalin. Najważniejszą różnicą pomiędzy wózkami LPG, a wózkami spalinowymi są stanowczo niższe koszty użytkowania porównywalne z  widlakami elektrycznymi.
  • Wózki widłowe boczne 
Często wykorzystywane w przemyśle ze względu na konstrukcję umożliwiającą przewóz długich elementów ,można je spotkać pod nazwą wózek bocznego załadunku.
  • Systemowe wózki widłowe 
Wózki systemowe charakteryzują się kompaktową konstrukcją oraz precyzyjną zwrotnością. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego możliwe do wykorzystania praktycznie w każdym pomieszczeniu, niezbędne w każdym magazynie wysokiego składowania.
  • Wózki widłowe teleskopowe
Częściej nazywane teleskopowymi, wyróżniają się dalekim zasięgiem w górę jak również możliwością podnoszenia naprawdę ciężkich ładunków. W zależności od długości trasy cześć modeli jest wyposażonych w fotel, mogą być również obsługiwane przez operatora idącego. Idealne do przeładunku towaru.
 
  • Wózki widłowe skrętne 
Przypominają wózki wysokiego składowania. Dzięki skrętnemu masztowi z łatwością umieścimy nasz ładunek nawet w ciasnych i krętych korytarzach magazynu.
  • Podwieszane wózki widłowe 
Największą zaletą tych wózków jest możliwość podwieszenia ich do ciężarówki razem z przewożonym ładunkiem, jest to możliwe dzięki niewielkim gabarytom. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej popularnych wózków dostępnych na rynku.
  • Kontenerowe wózki widłowe 
Sama nazwa mówi, że mamy do czynienia ze sprzętem do zadań specjalnych. Wózki tego typu najczęściej spotkamy w stoczniach czy na bocznicach kolejowych. Dzięki dużemu udźwigowi z powodzeniem mogą przenosić całe kontenery podczas przeładunku.
  • Wózki widłowe wielokierunkowe 
Dzięki wysuwanemu masztowi jak również możliwości niezależnego operowania przednimi i tylnymi kółkami nie tylko wjedziemy w najbardziej kręte korytarze, z powodzeniem będziemy mogli zastąpić suwnice.
  • Wózki widłowe antywybuchowe
Każdy wózek widłowy może zostać przystosowany na potrzeby przewozu materiałów grożących wybuchem, ważne aby każdy z elementów narażony na skutki wybuchu posiadał homologacje. Wózki antywybuchowe możemy spotkać w fabrykach, które wykorzystują do produkcji wodór.

Potrzebujesz wózka widłowego w swoim gospodarstwie? 
Sprawdź aktualne oferty w naszym serwisie  https://www.ogloszenia.agro.pl/maszyny/maszyny-rolnicze/wozki-widlowe/oferty/w%C3%B3zek-wid%C5%82owy/

Mogą Cię zainteresować:

« wróć do listy artykułów
Do góry